27.11.2006 00:00

Ujednolicenie przepisów w dalekiej przyszłości

Komisja Europejska, po przeprowadzonych niedawno badaniach, nie prognozuje rychłego ujednolicenia przepisów regulujących hazard wśród krajów Wspólnoty.

 

 

Komisja Europejska, po przeprowadzonych niedawno badaniach, nie prognozuje rychłego ujednolicenia przepisów regulujących hazard wśród krajów Wspólnoty. Komisarze uważają, że prawdopodobieństwo, że wszystkie 25 państw członkowskich przyjmie wspólne jednolite prawo, jest nikłe. Wcześniej, tego roku, parlament europejski przegłosował wykluczenie sektora hazardu z tegorocznych prac nad dyrektywami usługowymi.

 

Podczas debaty w parlamencie europejskim, komisarz rynku wewnętrznego, Charlie McCreevy powiedział, że chociaż życzyłby sobie, aby nastąpił konsensus w tej kwestii, stąpa twardo po ziemii.

“Pierwszym krokiem musiałoby być stworzenie odpowiedniego kształtu dyrektywy, która zostałaby zaakceptowana przez wszystkie 25 państw członkowskich. Moglibyśmy zacząć od znalezienia konsensusu, tu, w parlamencie wspólnotowym, ale nie wydaje mi się to możliwe. Nie przejdzie przez Radę Ministrów. Bez szans”, mówił bez ogródek.

 

Kilka tygodni temu, Komisja Europejska wszczęła śledztwo wobec siedmiu państw członkowskich, którym zarzucano uniemożliwianie prowadzenia działalności typu “internetowe zakłady wzajemne” firmom działającym legalnie w innych krajach członkowskich, takich jak Malta, co wydaje się być wbrew dyrektywie o swobodnym przepływie usług.

 

Maltańscy operatorzy zdalnego hazardu wielokrotnie narzekali, że pewne kraje członkowskie, głównie Włochy i Francja, usiłują uchwalać prawo mające na celu ochronę ich własnego przemysłu i wykluczenie konkurencji.

 

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że jakiekolwiek restrykcje, mające na celu np. ochronę konsumentów, muszą być konsekwentne i systematyczne w sposobie ograniczania zakładów.

 

Maltański eurodeputowany Louis Grech podkreślił na posiedzeniu, że Komisja powinna interweniować w sprawie nadużyć niektórych członków unii. Powiedział, że kraje te działają wbrew jednej z fundamentalnych zasad działania Unii – swobodnego przepływu usług. Grech zapytał McCreevy’ego na jakim etapie jest śledztwo wszczęte przez Komisję. W odpowiedzi usłyszał, że prace nad weryfikacją odpowiedzi od krajów członkowskich trwają, ale na tym etapie nie można jeszcze mówić o wynikach śledztwa.

 

„Spodziewam się zakończenia śledztwa w przeciągu kilku tygodni. Jednak kroki podjęte przez komisję w żadnym razie nie powinny być odbierane jako zmierzające w kierunku liberalizacji hazardu”.

 

Dodał jeszcze, że: ” celem komisji jest upewnienie się, że wewnętrzne prawo w każdym z krajów nie jest sprzeczne z prawem unijnym.”

 

Wcześniej w tym roku Parlament Europejski głosował za wykluczeniem rynku hazardowego z zakresu dyrektyw usługowych. W rezultacie wpływ komisji na sprawę został ograniczony. Jednak żaden z krajów unijnych nie może dopuścić do dyskryminacji rynku hazardowego przy ustanawianiu wspólnego prawa.

Udostępnij
Yogonet.com 2006-11-21

Yogonet.com 2006-11-21