15.06.2007 00:00

UKIE i MF o zakazie gier losowych w internecie

wirtualnemedia.pl Według Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE), projekt ustawy o grach losowych, zakazujący organizowania gier hazardowych przez internet, jest niezgodny z prawem UE. <br />

 

 

 

 

 

Według Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE), projekt ustawy o grach losowych, zakazujący organizowania gier hazardowych przez internet, jest niezgodny z prawem UE.
Ministerstwo Finansów nie zgadza się z tą opinią i zapowiada dalsze konsultacje w tej sprawie.

UKIE uznało, że projekt łamie prawo unijne, ograniczając swobodę świadczenia usług za pomocą środków elektronicznych, prowadzonych z jednego z krajów wspólnoty.

„Istotne wątpliwości (…) budzi art. 3a projektu ustawy. Na mocy tego przepisu urządzanie i prowadzenie w sieci internet gier i zakładów wzajemnych będzie całkowicie zakazane; przy czym z brzmienia tego przepisu wynika, iż ustanowione w nim ograniczenie dotyczyć ma nie tylko podmiotów z siedzibą na terytorium Polski lub w innym państwie członkowskim, których oferta usługowa skierowana jest do odbiorców znajdujących się na terenie Polski, ale również podmiotów z siedzibą na terenie Polski, które świadczą tego rodzaju usługi na rzecz klientów przebywających w innym państwie członkowskim” – pisze UKIE w uzasadnieniu swojej opinii.

Według Urzędu, w świetle orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, zakaz nosi cechy dyskryminacji i jest zbyt radykalnym sposobem ograniczania dostępności tego rodzaju usług, zwłaszcza przy funkcjonowaniu państwowego monopolu. Zakaz mógłby zostać wprowadzony jedynie wtedy, gdyby na terenie Polski występował całkowity zakaz prowadzenia gier i zakładów.

Urząd zwraca także uwagę, że nowelizacja ustawy będzie prawdopodobnie podlegać procedurze notyfikacji do Komisji Europejskiej. Procedura ta może okazać się nie do przejścia, bo w marcu Komisja Europejska skrytykowała już projekt podobnej regulacji w Niemczech.

Rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk powiedział w czwartek PAP, że taka opinia do projektu ustawy została zgłoszona na ostatniej konferencji uzgodnieniowej. Projekt znajduje się w fazie konsultacji międzyresortowych.

„Na razie podtrzymujemy nasze stanowisko, że projekt jest zgodny z prawem UE. Analizowali to wcześniej prawnicy z Ministerstwa Finansów. Będziemy sukcesywnie uzgadniali stanowisko w tej sprawie. Przewidziane są kolejne konferencje uzgodnieniowe, najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu” – powiedział rzecznik.

Wcześniej na niezgodność projektu z prawem UE wskazywał Instytut Globalizacji, który jest prywatnym wolnorynkowym instytutem spraw publicznych, założonym w 2005 r. Organizacja prowadzi badania z zakresu konkurencyjności, ochrony środowiska, ochrony zdrowia i globalizacji.

Projekt nowelizacji ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych zakłada także, że wpływy z tzw. dopłat do gier losowych mogłyby być wyższe o 200-220 mln zł rocznie i wyniosłyby ok. 800 mln zł. Wpływy z dopłat mają trafić m.in. na budowę w Warszawie Narodowego Centrum Sportu, z nowoczesnym stadionem piłkarskim, w miejsce obecnego Stadionu 10-lecia.

Udostępnij
15.06.2007, www.witrualnemedia.pl

15.06.2007, www.witrualnemedia.pl