05.06.2020 12:22

Ukraina zmierzą w stronę uregulowania hazardu

Projekt ustawy o legalizacji i regulowaniu hazardu online, jak i naziemnego został zatwierdzony przez ukraiński parlament. 

Ukraina zmierzą w stronę uregulowania hazardu

Komitet zatwierdza projekt ustawy o hazardzie

Komisja Finansów, Podatków i Polityki Celnej w ukraińskim parlamencie zatwierdziła projekt ustawy o regulacji hazardu.

Komitet prawie jednogłośnie poparł utworzenie nowego rynku gier hazardowych i teraz prosi o wsparcie Rady Najwyższej. Oznacza to, że jesteśmy w pełni gotowi na drugie czytanie tej ustawy – powiedział członek Partii Ludowej i Komisji Finansów, Podatków oraz Polityki Celnej, Andrij Motovilovets.

Projekt ustawy 2285-D został wprowadzony przez Olega Marusyaka w październiku 2019 roku jako jedna z sześciu reform. Na początku tego roku został odrzucony, a teraz po wprowadzeniu pewnych zmian zatwierdzony.

Deputowani Halyna Vasylchenko i Yaroslav Zhelezniak, oboje z opozycyjnej partii politycznej Voice, nie zgadzali się z niektórymi zapisami z pierwszej ustawy. Obejmują one przede wszystkim zniesienie liczby automatów do gier w kraju, a także umieszczanie ich 500 metrów od szkół. Ponadto Vasylchenko i Zhelezniak powiedzieli, że chcą, aby automaty do gier były ograniczone tylko do hoteli pięciogwiazdkowych, a nie jak zakładała ustawa także w hotelach niższej rangi.

Co zawiera zatwierdzona wersja ustawy?

Wersja ustawy stworzonej przez wyżej wspomnianego Marusyaka, która została uchwalona w pierwszym czytaniu, zawiera niższą opłatę licencyjną za gry hazardowe online – 251 000 dolarów. Pierwotna wersja rachunku zawierała także minimalną opłatę licencyjną 1,5 mln dolarów dla kasyn w hotelach z 200-250 pokojami oraz opłatę 2,3 mln dolarów dla kasyn w hotelach z 250 lub więcej pokojami. Opłaty licencyjne będą ustalane według pracy minimalnej w kraju, aby skorygować inflację.

Jeśli chodzi o punkty bukmacherskie stworzony zostanie system. Każdy licencjobiorca będzie miał prawo otworzyć 5 punktów bukmacherskich. Licencje byłyby przyznawane według regionu, a 32 z nich zostaną udostępnione w Kijowie; 16 między innymi dużymi miastami Ukrainy – Odami i Charkowem, a kolejne 32 w pozostałej części kraju.

Nowy system podatkowy

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, ​​ukraiński parlament będzie musiał wydać kolejny akt określający sposób opodatkowania branży. Obecnie rozważa się cztery metody podatowania. Jedną z nich złożyli Marusyaka i Mariana Zablotskyia, która zakłada stawkę podatku dla wszystkich gier hazardowych i loterii na poziomie 25%. Alternatywą jest projekt Dmytro Natalukha, który zakłada stawkę podatku 7,5% GGR od bukmacherów, 12,5% od hazardu online i 22% od loterii. Z kolei Ołeksandr Dubiński jest za zryczałtowaną stawką podatku – 25% GGR dla wszystkich rodzajów hazardu: online, naziemnego i loterii. Najbardziej oryginalny sposób zaproponował Artem Dubnov, który chciałby, by podatki całkowicie zostały zniesione, a rząd zarabiałby na branży jedynie poprzez opłaty licencyjne i normalne podatki od działalności gospodarczej i podatki dochodowe.

Prezydent Wołodymyr Żeleński chce zmian

Po tym, jak projekt ustawy 2285-D został początkowo odrzucony, prezydent Wołodymyr Żeleński zapowiedział, że zacznie egzekwować ukraińskie przepisy dotyczące przeciwdziałania hazardowi o wiele surowiej, niż dotychczas. Od tego czasu sądy ukraińskie wydały nakazy blokowania dla wielu nielicencjonowanych stron z grami hazardowymi. Ostatnie działania ukraińskiego parlamentu pokazują jednak, że nasi wschodni sąsiedzi są coraz bliżej uregulowania hazardu, co do tej pory nigdy w pełni nie miało miejsca w tym kraju.

Udostępnij
Bartosz Burzyński

Bartosz Burzyński