Unibet naruszył prawo? Duński regulator ostrzega operatora
Duński regulator hazardu Spillemyndigheden wydał ostrzeżenie dla marki Unibet (Kindred Group). Chodzi o złamanie zasad o AML, które mówią o praniu brudnych pieniędzy.
Niedopatrzenie Unibetu
Sprawa dotyczyła działalności klienta Unibetu, któremu pozwolono wpłacić na swoje konto 1,4 mln DKK (160 658 GBP) w latach 2016 – 2018. Sama wpłata nie byłaby niczym nie właściwym, ale w marcu 2015 roku Unibet zauważył, że gracz ten powinien być monitorowany, jeśli znowu zacznie grać.
Dopiero w grudniu 2018 roku operator zażądał od gracza przedstawienia dowodu pochodzenia środków. Dokumentacja ta wykazała, że gracz grał za więcej, niż wykazywały jego dochody.
Zbyt późne zawieszenie konta podejrzanego gracza?
Duński regulator poinformował, że Unibet umożliwił graczowi kontynuowanie wpłaty kolejnych 1,8 mln DKK przez cały 2019 rok, aż do kwietnia 2020 roku, kiedy jego konto zostało zamknięte.
Pomimo tego Spillemyndigheden orzekł, że stanowi to naruszenie sekcji 10, 11 i 25 duńskiej ustawy o praniu pieniędzy i nakazał Kindred i Unibet powiadomienie krajowego Sekretariatu ds. Prania Pieniędzy, jednostki w ramach Prokuratury Stanowej ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych, o działaniach gracza. Czas na zgłoszenie sprawy do powyższych instytucji został wyznaczony do 23 grudnia.
Czy Unibet będzie współpracował z duńskim regulatorem?
Jak dowiedział się portal iGB, Unibet zamierza zgłosić sprawę do powyższych instytucji.
– Kindred Group, a konkretnie Unibet Denmark Limited, który prowadzi duńską działalność Kindred, został upomniany przez Duński Urząd ds. Hazardu, DGA, za niedopatrzenia związane z ustawą AML. Chcielibyśmy zakomunikować jednak, że w ciągu ostatniego roku zaktualizowaliśmy naszą politykę i procedury, aby zapewnić dalsze ulepszenia naszych instrukcji związanych z AML. Podejmujemy niezbędne środki ostrożności, aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. Tym samym chcemy utrzymywać nasze wysokie standardy ochrony konsumentów. Kindred nadal będzie współpracować z DGA – czytamy w oświadczeniu firmy.
Nielegalna działalność Unibetu na polskim rynku
Kindred Group, do którego należy marka Unibet w ostatnim rankingu EGR Power 2021 zajął 6. miejsce, co oznacza, że jest jedną z największych firm na światowych rynkach hazardowych. Niestety nie wszystkie środki, które generuje pochodzą z legalnych źródeł, ponieważ m.in. na polskim rynku Unibet nie działa w zgodzie z ustawą hazardową. I niestety w tym przypadku światowy hegemon nie zamierza współpracować z polskim regulatorem.
Wśród podmiotów, które tracą na działalności Unibetu, znajdują się wszyscy polscy operatorzy zakładów bukmacherskich, Totalizator Sportowy, Skarb Państwa, ale również polski sport. Mógłby on być znacznie mocniej wspierany, gdyby operatorzy w Polsce mieli równe warunki gry. Unibet nie płaci również organizatorom wydarzeń sportowych i związkom sportowym z tytułu wykorzystywania wyników sportowych.
Marka należąca do Kindred Group oferuje również gry kasynowe online, na które wyłączność ma polski monopolista, a zakłady sportowe nie są obarczone 12-procentowym podatkiem obrotowym ani też 10% podatkiem od wygranych powyżej 2280 zł.