Ogolna 16 lipca 2020

Ustawa hazardowa. Holandia czeka na decyzję Komisji Europejskiej

Rząd holenderski przedłożył ustawę dotyczącą hazardu online do Komisji Europejskiej, by ta wydała opinię zanim nowe prawo zostanie wprowadzone w życie w przyszłym roku. 

Długi proces wprowadzania ustawy

Wprowadzanie ustawy i pisania do niej poprawek trwało cztery lata. Obecnie przepisy są omawiane przez izbę, która może w najbliższych trzech miesiącach zaproponować ewentualne zmiany. Wszystko musi się odbyć zanim Komisja Europejska zdecyduje, czy nowa holenderska ustawa hazardowa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej.

Ustawodawstwo, podpisane przez holenderskiego ministra ochrony prawnej Sandera Dekkera, zawiera zmiany w ustawie o grach hazardowych takie jak m.in. zakaz korzystania przez operatorów z baz danych graczy, które uzyskali przed wprowadzeniem rozporządzenia. Zmiana w prawie – zasugerowana przez rząd w maju – ma na celu uniemożliwienie tym, którzy prowadzili nielegalny biznes hazardowy w Holandii, uzyskania przewagi nad resztą firm.

Kiedy wejdzie nowa ustawa?

Rząd holenderski ma nadzieję, że ustawa – która została ostatecznie uchwalona przez izbę wyższą w lutym ubiegłego roku – może zostać wprowadzona w styczniu 2021 r. A nowe ramy prawne mają zostać wdrożone od lipca 2021 r. Proces ten może się jednak opóźnić po tym, jak Dekker przyznał, że pandemia koronawirusa wydłużyła pracę nad ustawą.

A to nie wszystko, ponieważ rząd holenderski przedstawił również ustawę o podatku od gier hazardowych i niektóre inne ustawy związane z organizowaniem gier hazardowych na odległość. Ta ostatnia zawiera wymagania dotyczące organizacji gier hazardowych online, w szczególności w odniesieniu do licencjonowania podmiotów prowadzących usługi hazardowe. A także są w niej przepisy dotyczące uczciwości i zapobiegania ustawianiu meczów.

Ustawa zawiera również surowe wymagania dotyczące zapobiegania uzależnieniom, a wszystkim licencjobiorcom nakazuje stworzenie polityki odpowiedzialnej gry. Tym samym gracze będą musieli ustawić limity depozytów na swoim koncie, a bonusy i promocje będą ograniczone. Uwzględniono także dalsze środki dotyczące ograniczeń marketingowych, na przykład zakazanie operatorom reklamowania usług związanych z hazardem między 6:00 a 21:00, co będzie miało miejsce również w Niemczech.

Dodaj komentarz