Ogolna 21 kwietnia 2023

Węgierski regulator nałożył karę grzywny za nielegalną loterię

Węgierski organ nadzorujący (STFHZ) nałożył karę grzywny w wysokości 70 tysięcy funtów na anonimową osobę prywatną, która zorganizowała nielegalną loterię związaną z nieruchomościami. 

Nielegalna działalność

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na Węgrzech, rozdawanie nieruchomości lub samochodów w ramach loterii przez osoby prywatne lub stowarzyszenia przedsiębiorców są nielegalne. Regulator podkreślił, iż według ustawa grę losową uznaje się za każdą grę, w której gracz nabywa prawo do nagrody pieniężnej lub innej nagrody w zamian za wpłatę pieniędzy.

Ponadto regulator wyjaśnił, iż luki prawne, takie jak przyznanie biletu wstępu jako rzeczywistego celu zakupu produktu nie są ważnymi argumentami do obejścia prawa i takie gry nadal będą uważana za nielicencjonowaną loterię.

Surowe kary

W komunikacie węgierskiego regulatora możemy przeczytać – SZTFH surowo sankcjonuje organizację takich loterii i może nałożyć na organizatora kary administracyjne w wysokości od 500 tysięcy forintów węgierskich do nawet 100 milionów HUF. Działalność ta może również stanowić podstawę ścigania karnego, ponieważ każdemu, kto regularnie organizuje nielegalne gry hazardowe, grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

W przypadku reklamowy promującej nielicencjonowany hazard, reklamodawca, dostawca usług reklamowych, wydawca reklamy i osoba występująca w reklamie mogą zostać ukarani grzywną w wysokości co najmniej 10 milionów HUF. W nielicencjonowanych grach hazardowych gracz bierze udział na własne ryzyko, urząd nie ma uprawnień do egzekwowania przekazania nagród, wątpliwa jest również wykonalność roszczeń na drodze sądowej.  

tagi:Węgry

Dodaj komentarz