E-Sport 24 marca 2020

Wirtualne wyścigi F1 z zawodowymi kierowcami

Wiele Grand Prix o mistrzostwo świata Formuły 1 zostało już przełożonych. Władze cyklu najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych postanowiły jednak zorganizować serię wirtualnych zawodów, w których biorą udział niektórzy zawodowi kierowcy, a także goście specjalni. Rywalizację zawodników można śledzić na oficjalnej stronie Formuły 1. 

Jak powszechnie wiadomo w połowie marca miał wystartować sezon Formuły 1. Z powodu pandemii koronawirusa tak się jednak nie stało. Przełożone zostały wyścigi w w Bahrajnie, Chinach, Holandii, Hiszpanii i Wietnamie. Natomiast pięć dni temu całkowicie odwołano GP w Monaco, co oznacza, że wyścig nie odbędzie się tam pierwszy raz od 1954 roku.

Dla władz Formuły 1 to oczywiście ogromne straty finansowe. Tak samo dla wszystkich stajni, które biorą udział w zawodach. Stratni są również fani, choć oni akurat najmniej, ponieważ dostaną małą rekompensatę. Otóż władze Formuły 1 postanowiły stworzyć serię wirtualnych wyścigów Grand Prix F1 Esports. Co najważniejsze biorą w niej niektórzy kierowcy z obecnych składów teamów Formuły 1.

Jesteśmy bardzo szczęśliwy, że możemy fanom przynieść pewną ulgę w postaci wirtualnych wyścigów GP F 1 Esports. Chcę myśleć, że kibice choć w taki sposób poczują, że o nich myślimy. Mam nadzieję, że w ten sposób zrekompensujemy im tą trudną sytuację – powiedział dyrektor do spraw cyfrowych inicjatyw biznesowych i e-sportu, Julian Tan.

Wirtualne wyścigi będą odbywały się dokładnie w tych samych terminach, w których zaplanowane były rzeczywiste zawody. Seria wystartowała już dwa dni temu (22 marca). Do gry wykorzystano grę komputerowa F1 2019, której producentem jest Codemasters. Transmisje prowadzono za pośrednictwem oficjalnej strony F1 oraz w mediach społecznościowych – na Twitchu, Youtubie i Facebooku.

Pierwszy wirtualny wyścig wygrał Guanyu Zhou. Na podium znaleźli się również Stoffel Vandoorne i Philipp Eng. Czwarte miejsce przypadło Broadbentowi, a za nim uplasowali się kierowcy Formuły 1 – Norris i Latifi.