Ogolna 21 lutego 2023

Włoski rynek na stabilnym poziomie

autor: Mateusz Mazur
Przychody Włoch z igamingu zaliczyły nieznaczny spadek w okresie poprzedzającym piłkarskie mistrzostwa świata. W październiku 2022 r. wyniosły one 331,1 mln euro, natomiast w kolejnym miesiącu 322,5 mln euro. Generalnie jednak włoska branża jest bardzo stabilna i perspektywiczna, jeśli chodzi o najbliższe miesiące i lata.

Stabilny włoski rynek

Odkąd we wrześniu 2022r. udało się przekroczyć barierę 300 mln euro, przychody Włoch z igamingu utrzymują się na względnie stabilnym poziomie. Pomimo że listopadowe przychody w wysokości 322,5 mln euro oznaczają spadek o 2,6% miesiąc do miesiąca, to nadal mówimy tutaj 6-procentowym wzroście w skali rok do roku.

W listopadzie minimalne spadki odnotowały wszystkie sektory, jednak najbardziej widoczne były one w obszarze zakładów sportowych (-4,3%), gdzie przychody osiągnęły poziom 126,3 mln euro.

Zakłady sportowe online wciąż radziły sobie jednak lepiej niż zakłady sportowe detaliczne, które odnotowały spadek o 16,4% miesiąc do miesiąca, co oznacza spadek przychodów z 88,6 mln euro w październiku do 74,1 mln euro w listopadzie.

W przeciwieństwie do danych dotyczących zakładów, przychody kasyn spadły tylko o 2,1%, z 180 mln euro do 176,1 mln euro.

Udziały w rynku operatorów kasyn online według GGR pozostały stosunkowo stabilne w listopadzie. Wyjątkiem był Eurobet, który nie był w stanie utrzymać piątej pozycji z października i spadł z powrotem na siódme miejsce. Największe udziały w rynku wciąż posiada Lottomatica/Goldbet (12,7%). Nowością w pierwszej dwudziestce była natomiast firma Tombola International, której udział w rynku w listopadzie wyniósł 1,2%.

Dominacja Lottomatica/Goldbet

Stosunkowo stabilne udziały w rynku w listopadzie utrzymywały się także w obszarze zakładów sportowych. Zdecydowanym wygranym tego miesiąca był Bet365, który zwiększył swój udział w rynku z 9,7% do 11,4%. Najwięcej stracił natomiast SKS365, którego udziały spadły z 10,5% do 9,5%. Pierwsze miejsce z wynikiem 15,7% nadal zajmuje Lottomatica/Goldbet, ale Sisal nie pozostaje daleko w tyle z wynikiem 15,4%.

Lottomatica/Goldbet pozostaje pierwszoplanowym graczem niemal we wszystkich sektorach, jednak biorąc pod uwagę ogół rynku zakładów sportowych, udziały firmy spadły z 23,6% do 21,8%. Pierwsze miejsce Lottomatiki nadal pozostaje jednak niezagrożone. Znajdujący się na drugim miejscu Snai miał w listopadzie 15,3% udziału w rynku.

Udział Pokerstars w rynku turniejów pokerowych wzrósł z 40,58% w październiku do 44,96%. Stanowi to najwyższy udział w rynku od kwietnia 2022 r., kiedy Pokerstars posiadał 48,75% udziału w rynku. W grach stolikowych wzrost był mniej znaczący, ponieważ udział Pokerstars wzrósł z 39,66% w październiku do 40,32% .

Zarówno udziały w rynku gier gotówkowych, jak i turniejów pozostały stosunkowo stabilne z miesiąca na miesiąc, chociaż w grach gotówkowych E-Play 24 odnotował dość znaczny spadek udziału w rynku z 12,38% w październiku do 10,21% w listopadzie. Miesiąc przyniósł również zmiany w pierwszej dziesiątce pokerowych gier gotówkowych, ponieważ Microgame zastąpiło Bgame na dziesiątym miejscu z udziałem w rynku na poziomie 1,6%.

tagi:Włochy

Dodaj komentarz