21.03.2007 00:00

World Poker Tour pozwany przez graczy

USA. W ubiegłym tygodniu siedmiu graczy światowej czołówki pokera złożyło wniosek o rozpoatrzenie w trybie przyśpieszonym sprawy przeciwko World Poker Tour Enterprises.

Udostępnij

 

 

 

 

 

 

USA. W ubiegłym tygodniu siedmiu graczy światowej czołówki pokera złożyło wniosek o rozpoatrzenie w trybie przyśpieszonym sprawy przeciwko WPT Enterprises.
Sąd w Los Angeles będzie rozpatrywał czy WPT naruszyło, któryś z paragrafów ustawy antymononopolowej.
Powodowie: Chris Ferguson, Andrew Bloch, Annie Duke, Phil Gordon, Joseph Hachem, Howard Lederer i Greg Raymer zaprezentowali niepodważalne dowody, że WPT Enterprises właściciel World Poker Tour, dopuśił się w kilku przypadkach pogwałcenia ustawy antymonopolowej.

Dlaczego gracze pokłócili się z cyklem turniejów pokera, bez którego mieliby małe szanse zaistnieć przed szerszym gronem publiczności i zarobić duże pieniądze?
Oczywiście, drogi czytelniku jak możesz się już domyślać poszło o pieniądze.

W złożonym do Sądu Los Angeles wniosku, gracze argumentują, że WPTE i kasyna, w których organizowane były zawody, wymuszały na nich podpisywanie niekorzystnych i w dodatku nienegocjowalnych umów. Umowy gwarantowały WPTE prawo do wykorzystywania ich wizerunków, głosów i nazwisk bez jakiejkolwiek kompensaty dla graczy.

Niekwestionowanym dowodem nielegalności umów jest fakt, że WPTE i kasyna, zmuszały graczy do podpisywania niekorzystnych dla nich papierów, pod groźbą bojkotu każdego gracza, który nie przystanie na proponowaną “lojalkę”.

Kolejny zarzut dotyczy konspiracji pomiędzy WPTE i kasynami (brzmi groźnie), które w zmowie blokowały inne turnieje pokerowe pokazywane w TV. W tym przypadku kasyna odmawiały sponsorowania pokazywanych w TV zawodów innych niż z pod znaku WPT.
Wiadomo mniej turniejów to mniej kasy dla graczy.

Ta argumentacja ma wystarczyć do rozpatrzenia sprawy i wydania wyroku w trybie natychmiastowym, bez potrzeby zagłębiania się w temat i długiego procesu, czyli wszystko według zasad podobnych do znanych nam sądów 24-godzinnych.

Jeśli wyrok zostanie wydany w trybie natychmiastowym, WPTE zostanie zobligowane do uwolnienia graczy od umów gwarantujących wykorzystywanie ich wizerunku do promocji własnych produktów, bez negatywnego wpływu na ich uczestnictwo w turniejach. Kasyna będą mogły sponsorować konkurencyjne turnieje pokerowe.

Oznacza to napewno większe wpływy dla graczy, którzy teraz będą mogli samodzielnie sprzedawać swój wizerunek, a co za tym idzie powiększą swój domowy budżet o wpływy z reklam.

Na pierwszy rzut oka, wyrok wydaje się być korzystny również dla kasyn, które bez narażania się WPTE będą mogły sponsorować inne turnieje niż World Poker Tour.

Powodowie są reprezentowani przez kancelarię prawniczą Dewey Ballantine, która z powodzeniem reprezentowała w podobnych sprawach graczy narodowej ligi futbolu amerykańskiego (NFL) i koszykówki (NBA).

Udostępnij
P.W.

P.W.