Wspaniały rejs LOTTO z wioślarzami trwa już ponad 25 lat
Gdy w marcu 2017 roku została przedłużona umowa pomiędzy Zarządem Totalizatora Sportowego w Warszawie, a Regionalnym Towarzystwem Wioślarskim LOTTO-Bydgostia nikt nie mógł być zaskoczony. W końcu, jeśli współpraca układa się wręcz wzorowo od wielu lat, należy ją przedłużyć. W tym przypadku do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, na których wspierani przez markę LOTTO wioślarze zamierzają podtrzymać […]
Gdy w marcu 2017 roku została przedłużona umowa pomiędzy Zarządem Totalizatora Sportowego w Warszawie, a Regionalnym Towarzystwem Wioślarskim LOTTO-Bydgostia nikt nie mógł być zaskoczony. W końcu, jeśli współpraca układa się wręcz wzorowo od wielu lat, należy ją przedłużyć. W tym przypadku do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, na których wspierani przez markę LOTTO wioślarze zamierzają podtrzymać ukształtowaną przez lata tradycję, a tym samym zdobyć kolejne medale.
Do tej pory na Igrzyskach Olimpijskich przedstawiciele bydgoskiego klubu zdobyli aż osiem krążków, z czego sześć wywalczyli reprezentanci Polski. W tym zestawie aż trzy to medale złote, co bezsprzecznie potwierdza, że Lotto Bydgostia jest najlepszym klubem wioślarskim w Polsce. Duża w tym zasługa właściciela marki LOTTO, który od wielu lat wspiera polskich zawodników. To głównie dzięki wsparciu Totalizatora Sportowego wioślarze mogą trenować w bardzo dobrych warunkach, z wykorzystaniem wysokiej jakości sprzętu. Nie muszą także obawiać się o przygotowania do najważniejszej dla siebie imprezy, ponieważ umowy pomiędzy państwową spółką, a klubem wioślarskim zawierane są tak, by obejmowały okres przygotowawczy do Igrzysk Olimpijskich. Dla przykładu, aktualny kontrakt obowiązuje do końca 2020 r. dając tym samym możliwości do spokojnych przygotowań do najważniejszej imprezy ostatnich 4 lat – Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Sukcesy zawodników LOTTO Bydgostii na Igrzyskach Olimpijskich
Robert Sycz – dwukrotny złoty medalista w dwójce podwójnej kategorii lekkiej w Sydney 2000 i Atenach 2004 (w osadzie z Tomaszem Kucharskim – AZS AWF Gorzów Wlkp.)
Magdalena Fularczyk-Kozłowska – złota medalistka w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro (w osadzie z Natalią Madaj) i brązowa medalistka w dwójce podwójnej w Londynie 2012 (w osadzie z Julią Michalską – Tryton Poznań)
Natalia Madaj – złota medalistka w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016 (w osadzie z Magdaleną Fularczyk-Kozłowską)
Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak – srebrni medaliści w czwórce bez sternika kategorii lekkiej w Pekinie 2008 (w osadzie z Pawłem Rańdą – AZS Politechnika Wrocławska i Łukaszem Pawłowskim – AZS Toruń)
Monika Ciaciuch – brązowa medalistka w czwórce podwójnej w Rio 2016 (w osadzie z Marią Springwald (AZS AWF Kraków), Joanną Leszczyńską (WTW Warszawa) i Agnieszką Kobus (AZS AWF Warszawa)
Co ciekawe nie tylko Polacy, ale także Litwini trenujący w bydgoskim klubie zdobywali medale na Igrzyskach Olimpijskich. Mindaugas Griskonis i Saulius Ritter, to srebrni medaliści w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016. Na tej samej imprezie Donata Vistartaite i Milda Valciukaite zdobyły brązowe medale.
O tym, jak duży wpływ na sukcesy LOTTO Bydgostii miał Totalizator Sportowy świadczą najlepiej krajowe sukcesy. Otóż marka LOTTO jest z wioślarzami z Bydgoszczy od 1993 roku i właśnie od tego czasu klub nieprzerwanie przez dwadzieścia sześć lat zdobywa drużynowe mistrzostwa Polski wypisując złotymi zgłoskami karty swojej historii. Co warto podkreślić, niemal każdego roku LOTTO-Bydgostia wyprzedza resztę stawki o kilka długości. Spójrzmy na trzy poprzednie sezony:
2018 r.
1.LOTTO-Bydgostia – 1608 pkt
2.AZS AWF Warszawa – 760 pkt
3.AZS UMK Toruń – 662 pkt
2017 r.
1.LOTTO-Bydgostia – 1740,75 pkt
2.AZS UMK Toruń – 840,05 pkt
3.AZS AWF Warszawa – 753 pkt
2016 r.
1. LOTTO-Bydgostia – 1272
2. AZS AWFiS Gdańsk – 605
3. AZS UMK Energa Toruń – 560,3
Skala tego sukcesu jest naprawdę duża, ponieważ klub został założony 4 grudnia 1928 roku, a łącznie na koncie ma 30 drużynowych mistrzostw kraju. Łatwo więc dojść do wniosku, że regularność i dominacja na krajowym podwórku zaczęła się od czasu, gdy rozpoczęto współpracę z Totalizatorem Sportowym.
Cóż, miejmy nadzieję, że na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio seria medalowa zostanie podtrzymana, ponieważ z ostatnich pięciu zawodnicy LOTTO Bydgostii wspierani przez markę LOTTO, przywozili do kraju medale. Przymnijmy: w tym aż trzy złote, co jest ponadprzeciętnym wynikiem. Jak będzie tym razem? Przekonamy się niebawem, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że dorobek medalowy Bydgostii na najważniejszej imprezie sportowej na świecie zostanie tradycyjnie powiększony.