18.06.2007 00:00

Wymagania wywołują spięcia

Niemcy. Najnowsze przepisy dotyczące automatów niskohazardowych w Niemczech wywołują kontrowersje wśród producentów, operatorów, jednostek badających i rządowej agencji PTB.

Udostępnij

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niemcy. Najnowsze przepisy dotyczące automatów niskohazardowych w Niemczech wywołują kontrowersje wśród producentów, operatorów, jednostek badających i rządowej agencji PTB, która jest odpowiedzialna za ich egzekwowanie od 1 lutego br.
Związek Producentów VDAI, niektórzy z mniejszych producentów i organizacje reprezentujące branżę spotkały się 1 marca z przedstawicielami władz.
Tematem spotkania były obecnie obowiązujące procedury dopuszczające AoNW do operacji oraz wymagania odnośnie dodatkowych wymagań informujących graczy na jakiej kategorii automacie grają. Niemieckie prawo rozróżnia trzy typy AoNW – A, B i C w zależności od rodzaju punktu.
Ponadto PTB czyli odpowiednik naszych jednostek badających wymaga, aby w automatach nie było dostępu do informacji o statystykach finansowych. Co w praktyce oznacza brak dostępu dla operatora do tak kluczowych danych jak Jackpoty czy liczba puntków.
Z tej sytuacji wynika, że brak zaufania do operatorów osiągnął już w Niemczech szczyt. Stowarzyszenia branżowe zaproponowały uproszczenie procedur i zautomatyzowanie dostępu do statystyk finansowych, co wykluczałoby jakąkolwiek ingerencje dane. PTB nie odpowiedziało jeszcze na “głos branży”
Oprócz absurdalnych zapisów, nowe przepisy spowodowały też wydłużenie się samego procesu badania automatu, wymagane są dodatkowe dokumenty, papierki się mnożą a rejestracja automatu opóźnia się.
Od 1 stycznia 2006 r. niemiecka branża AoNW, gdzie w operacji znajduje się 200,000 automatów, ma nowe zliberalizowane prawo. Z drugiej strony branża zmaga się z niesprawiedliwymi przepisami, które podpinane są do nowej Ustawy.
Obserwatorzy określają sytuację, jako początek powrotu do “starych problemów”. Starych czyli takich samych jak przed zmianą Ustawy w 2006 r.
Branży nie pomagają też nieprzychylne komentarze niemieckich polityków, którzy temat wykorzystują do swoich partykularnych celów. Na łamach Der Spiegel, jeden z polityków wprost oskarżył branżę o manipulowanie automatami wbrew Ustawie.
Stanowiska w tej sprawie nie zajęło jeszcze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, odpowiedzialne za prawo hazardowe w Niemczech.

Udostępnij
A.B.

A.B.