Wynajem lokalu na gry hazardowe wiąże się z wysoką grzywną
Jak już wcześniej wielokrotnie informowaliśmy właściciele lokalów, w których nielegalnie są urządzane gry hazardowe, narażeni są na odpowiedzialność karną. Tym razem przekonał się o tym właściciel baru, w którym spółka ustawiła trzy automaty do gier. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać w artykule opublikowanym w „rzeczpospolitej” właściciel jednego z barów wynajął pewnej spółce lokal, która […]
Jak już wcześniej wielokrotnie informowaliśmy właściciele lokalów, w których nielegalnie są urządzane gry hazardowe, narażeni są na odpowiedzialność karną. Tym razem przekonał się o tym właściciel baru, w którym spółka ustawiła trzy automaty do gier.
Zgodnie z tym, co możemy przeczytać w artykule opublikowanym w „rzeczpospolitej” właściciel jednego z barów wynajął pewnej spółce lokal, która wstawiał do niego trzy automaty. Co prawda formalnie umowa była podpisana na wynajem z tytułu działalności handlowej, ale na podstawie odrębnej umowy zlecenia właściciel wykonywał obsługę techniczo-gospodarczą lokalu. Tym samym naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu miał podstawy, by ukarać właściciela baru karą grzywny, która w tym przypadku wyniosła 24 tysiące złotych.
Przypomnijmy, że podmiotem, który organizuje grę na automatach nie tylko jest osoba, do której należy sprzęt, ale także ten, kto jest właścicielem lokalu, w którym znajdują się maszyny. Nie dziwi więc decyzja sądu, który podtrzymał decyzję naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu.
Przypadek ten jest o tyle pouczający, że właściciele lokalów muszą uważać komu przekazują posiadłość na podstawie umowy najmu. Urządzanie gier hazardowych w obecnym prawie ma bardzo szeroką interpretację. Przykładowo należą do niej: znalezienie odpowiedniego miejsca do gry, obsługa sprzętu, czy obsługa i wypłacanie wygranych. Zgodnie z art. 89 ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega zarówno urządzający takie gry hazardowe, ich uczestnik, a także właściciel lokalu, w którym nielegalnie grano w gry hazardowe.