Wypalenie zawodowe, a praca zdalna? Powstał raport pod patronatem Totalizatora Sportowego
Wypalenie zawodowe to problem oraz co specjaliści IT uważają za najważniejsze w pracy? Serwis Bulldogjob.pl opublikował raport z największego i najbardziej szczegółowego Badania Społeczności IT w 2024 roku. Bulldogjob - Think IT opracował raport pod patronatem Totalizatora Sportowego.
Swoimi spostrzeżeniami podzielił się Piotr Kaczmarek, Główny Specjalista w Departamencie Rozwoju w Totalizatorze Sportowym.
„Dane wskazują, że praca zdalna wpływa na poziom wypalenia zawodowego. Pracownicy, którzy nie pracują zdalnie, częściej doświadczają wyższego wypalenia zawodowego, z odsetkiem bardzo wypalonych na poziomie 7%. W porównaniu do tych, którzy pracują zdalnie 1-2 oraz 3-4 dni w tygodniu – tutaj odsetek ten wynosi ~5,4%. Interesującym jest, że całkowite przejście na pracę zdalną wiąże się ze wzrostem średniego wypalenia zawodowego. Sugeruje to, że umiarkowana praca zdalna może przyczyniać się do zmniejszenia skrajnego wypalenia, podczas gdy całkowita praca zdalna może być mniej korzystna” – brzmi opinia Piotra Kaczmarka, który dodał:
„Większość firm, w tym duże, takie jak np. Totalizator Sportowy, zdecydowały się na wprowadzenie pracy w modelu hybrydowym, dając możliwość menedżerom i pracownikom do decydowania, jak często chcą pojawiać się w biurze, jednak nie rezygnując całkowicie z modelu pracy w trybie stacjonarnym. Udział pracy zdalnej i stacjonarnej na danym stanowisku jest determinowany przede wszystkim charakterem zadań realizowanych przez pracownika. Taka strategia pozwala pracodawcom, co udowadniają powyższe wyniki, na większą minimalizację ryzyka wypalenia zawodowego” – uważa Główny Specjalista w Departamencie Rozwoju w Totalizatorze Sportowym.
Cały raport „Badania Społeczności IT 2024” —> TUTAJ.