Automaty 23 maja 2018

Wzmożona aktywność policji i celników w likwidowaniu nielegalnych automatów

autor: BK
W ostatnim czasie niemal codziennie na całym terytorium Polski dochodzi do likwidowania kolejnych nielegalnych punktów z grami hazardowymi. Jaki jest tego powód?

Oczywiście najprostszym uzasadnieniem jest obowiązujące prawo, w którym wszelkie automaty do gier bez licencji państwa są nielegalne. Jednakże w roku 2017 nie obserwowaliśmy aż tak wzmożonej pracy funkcjonariuszy Policji i Urzędów Celno-Skarbowych. Od początku 2018 roku likwidowana jest ogromna liczba nielegalnych automatów na terenie naszego kraju. To tylko ukazuje skalę problemu jaką jest szara strefa hazardowa w Polsce. Skąd jednak wzmożona aktywność w jej zwalczaniu?

Połączenie Urzędów Skarbowych i Celnych

W marcu 2017 roku powstała Krajowa Administracja Skarbowa. Urzędy Skarbowe i Celne połączyły siły by wdrożyć bardziej wydajny system administracji w naszym kraju. W początkowym okresie trwały prace nad wdrożeniem oraz usprawnieniem nowych systemów. KAS z miesiąca na miesiąc działała znacznie wydajniej, a lepsze wyniki w zwalczaniu szarej strefy hazardowej mogą być tego efektem. Obecnie, zlikwidowanie nielegalnego punktu wymaga mniejszych formalności, które dodatkowo są załatwiane w dużo krótszym czasie.

Legalne automaty hazardowe pod koniec czerwca

Jednakże najważniejszym powodem dla wzmożonej aktywności policji i celników jest wprowadzenie legalnych salonów gier z automatami hazardowymi. Obecnie, maszyny te były dostępne zgodnie z prawem jedynie w licencjonowanych kasynach. Wraz z nowelizacją ustawy hazardowej w 2017 roku podjęta została decyzja o stworzeniu nowych automatów, które będą dostępne w legalnych salonach w całej Polsce. Za przygotowaniem maszyn stały Wojskowe Zakłady Łączności. Nadzorowaniem pracy salonów zajmie się natomiast Totalizator Sportowy.

Otwarcie legalnych salonów jest mocno opóźnione. Początkowo miały się one pojawić do końca 2017 roku. Później mówiono o pierwszym kwartale 2018 roku. Kolejne opóźnienie wywołało debatę na najwyższym szczeblu oraz komentarz ze strony Ministerstwa Finansów. Zapowiedziano, że pierwsze punkty z legalnymi automatami zostaną otworzone do końca czerwca. Nowe salony mają wygenerować olbrzymie zyski do Skarbu Państwa. Naturalnym działaniem w celu zmaksymalizowania dochodów jest oczywiście ograniczenie szarej strefy, która wciąż stanowi duży problem. Prawdopodobnie to jest głównym powodem, dla którego funkcjonariusze Policji oraz Urzędów Celno-Skarbowych niemal każdego dnia konfiskują nielegalne automaty do gier hazardowych.

Dodaj komentarz