Ogolna 20 maja 2020

Wzrost przychodów Better Collective

Gigant marketingu afiliacyjnego, Better Collective odnotował wzrost przychodów i zysków w pierwszym kwartale 2020 roku w porównaniu do tego samego okresu czasu rok temu.

Pandemia koronawirusa nie wpłynęła na przychody Better Collective

Pomimo pandemii koronawirusa Better Collective odnotował roczny wzrost przychodów i zysków w pierwszym kwartale 2020 roku. Przychody za pierwsze trzy miesiące do 31 marca wyniosły 20,9 mln EUR, co w przeliczeniu na dolary wynosi 22,6 mln. Jest to aż o 40,3% więcej niż w pierwszym kwartale 2019 roku – wzrost wyniósł 14,9 miliona EUR.

Better Collective osiągnął lepszy wynik, niż początkowo przypuszczał. Zdaniem firmy tak dobry wynik finansowy jest zasługą wysokiej aktywności graczy obstawiających zakłady bukmacherskie, nim rozgrywki sportowe zostały zawieszone z powodu pandemii. Oczywiście w drugiej połowie marca, gdy rozgrywki zostały zawieszone, marże od bukmacherów były mniejsze, a poza tym spadła także liczba graczy zakładających konta w firmach bukmacherskich.

Wzrost kosztów stałych

Pod względem wydatków w ciągu omawianego kwartału (nie uwzględniając amortyzacji – przyp. red) koszty stałe wyniosły 12,3 mln EUR, co stanowi wzrost o 46,4% odnośnie do tego samego okresu czasu w roku poprzednim. Na taki stan rzeczy wpłynęło głównie zatrudnienie większej liczby pracowników. Średnia liczba pracowników z 268 zwiększyła się do 416.

Aż o 2,7 mln EUR wzrosły również koszty związane stricte z dochodami, podczas gdy inne wydatki zewnętrzne wzrosły jedynie o 9,9%. Z kolei koszty amortyzacji wzrosły o 50,5%, na co głównie wpływ miały przejęcia innych firm. Jednak pomimo wzrostu kosztów we wszystkich segmentach, przychody wzrosły do tego stopnia, że zysk operacyjny zwiększył się z 5,2 mln EUR do 6,6 mln EUR porównując pierwsze kwartały w latach 2019 i 2020.

Tym samym po uwzględnieniu dodatkowych 675,000 EUR dochodów finansowych i 897 000 EUR kosztów finansowych zysk przed opodatkowaniem wyniósł 6,4 mln EUR, co oznacza wzrost o 30,6% rok do roku poprzedniego. Podsumowując Better Collective zapłacił 1,7 mln EUR podatków, co ostatecznie przyniosło zysk w wysokości 4,7 mln EUR – stanowi to wzrost o 27% w porównaniu do roku poprzedniego.

Jesper Søgaard o wzroście przychodów Better Collective

Jeden z dyrektorów Better Collective, Jesper Søgaard nie ukrywa, że wyniki finansowe z pierwszego kwartału 2020 roku są bardzo zadowalające: – Pomimo braku wydarzeń sportowych w drugiej połowie marca wyniki kwartalne były bardzo zadowalające. W drugiej połowie marca aktywność zakładów sportowych znacznie malała, ale warto podkreślić, że wzrosło zainteresowanie e-sportem i kasynem online.

Jesper Søgaard zaznaczył, że firma zareagowała na pandemię koronawirusa poprzez wdrożenie programu oszczędnościowego. Co więcej Better Collective skorzystał z różnego rodzaju programów rządowych. Poza tym zarówno zarząd, jak i kierownictwo oraz cały personel zgodzili się na obcięcie pensji. Standardowo Better Collective będzie szukał także różnych alternatyw, by zmniejszyć koszty w nadchodzących miesiącach.

Prognozy na drugi kwartał 2020 roku

Jesper Søgaard nie ma wątpliwości, że obecnie trwający kwartał nie będzie już tak dobry, jak pierwszy: – Obecna sytuacja wymaga od nas wszystkich elastyczności i skoncentrowaniu się na obszarach biznesowych, które działają. Spodziewamy się niskiej aktywności graczy w trakcie drugiego kwartału, ponieważ pomimo tego, że Bundesliga wróciła do gry, większość rozgrywek nadal jest zwieszonych. Tym samym nasze wyniki w drugim kwartale będą prawdopodobnie gorsze, choć już w drugiej połowie tego roku liczymy na kolejne wzrosty.