Ogolna 2 listopada 2022

Wzrost przychodów z podatków od gier w Wielkiej Brytanii

autor: Mateusz Mazur
Wpływy z podatków odprowadzanych od zakładów i gier hazardowych w Wielkiej Brytanii wzrosły w pierwszym półroczu 2022 roku z 1,46 mld GBP do 1,62 mld GBP (1,85 mld USD/1,88 mld EUR), czyli o 11% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. 

Odzwierciedlenie trendów

Największy wpływ na te liczby miał podatek od loterii, który stanowi 30% całej kwoty, a także podatek od gier online (28%). Wysokość obu spadła jednak zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i procentowo, w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku.

Spadek sumy podatku odprowadzonego od gier online jest odzwierciedleniem trendów widocznych w grach hazardowych. Wielu dużych operatorów zgłosiło bowiem w swoich raportach za II kwartał znacznie niższe przychody.

Duże wahania

Z raportu brytyjskiego organu podatkowego, płatniczego i celnego (HMRC) wynika, że liczby notowane w 2022 r. ulegały gwałtownym zmianom z miesiąca na miesiąc, wykazując zarówno wahania sezonowe, jak i mniejszą stabilność w ujęciu miesięcznym.

Od roku finansowego 2020-21 miesięczne wpływy z podatków od gier stały się zdecydowanie trudniejsze do przewidzenia. W kwietniu tego roku wyniosły one prawie 500 mln funtów – podczas gdy we wrześniu skarb państwa zasilony został kwotą 93 mln funtów. Różnice są więc kolosalne i nie zapowiada się, by w najbliższym czasie miało się to ustabilizować.

Dodaj komentarz