Za kilka dni ruszy sezon wyścigów konnych w Polsce. Co nas czeka?
Już za kilka dni czeka nas rozpoczęcie sezonu wyścigów konnych w Polsce. W sobotę, 22 kwietnia, odbędzie się Otwarcie Sezonu na Służewcu. Czeka nas miting, który nada ton dalszej części tegorocznej rywalizacji.
Otwarcie sezonu na Służewcu
Rywalizację warto będzie śledzić od samego początku, bowiem chociażby w tzw. roczniku derbowym folblutów, rywalizacja zapowiada się niezwykle interesująco. Spośród planowanych ośmiu gonitw, sześć będzie rywalizacją o nagrody imienne, w tym cztery przeznaczone będą dla koni trzyletnich.
Otwarcie sezonu na Służewcu od zawsze było niezwykle wyczekiwanym dniem w kalendarzu miłośników wyścigów konnych. Nie inaczej będzie także w tym roku.
Rywalizacja na zielonej bieżni rozpocznie się gonitwą o Nagrodę Dandolo, czyli Handikapem Otwarcia. Do rywalizacji w niej przystępują czteroletnie i starsze konie pełnej krwi angielskiej, a ze względu na warunki handicapu (-14 kg), często w zapisie znajdują się konie z zaplecza czołówki starszych folblutów. W dodatku jej bohaterowie niejednokrotnie stają się później uczestnikami kluczowych gonitw sezonu. Pierwszy bieg w sezonie może więc dostarczyć obserwatorom wielu użytecznych informacji na przyszłość.
Co przyniesie początek sezonu?
Pierwszy dzień wyścigowy na Służewcu będzie również okazją do przyjrzenia się rywalizacji trzylatków, a więc rocznika, który na początku lipca będzie walczył o błękitną wstęgę Derby – najważniejszy laur w karierze. Dla tej kategorii przeznaczone będą cztery biegi.
Czołówka rocznika powalczy o Nagrodę Strzegomia. Jest to wyścig pozagrupowy, a więc charakteryzujący się większą pulą nagród, co przyciąga na start zazwyczaj przynajmniej kilka bardzo mocnych koni.
W poprzednich latach triumfowały w nim: Matt Machine (najwyżej sklasyfikowany trzylatek na starcie sezonu 2022), Anator (późniejszy zwycięzca biegu o Nagrodę Iwna) oraz Inter Royal Lady, która długo utrzymywała status niepokonanej na torze.
Sporo zainteresowania wzbudzają również pozostale gonitwy: handikapowy Memoriał Tomasza Dula, gonitwa o Nagrodę Dżamajki (na poziomie II grupy), w której mogą rywalizować wyłącznie klacze, oraz Nagroda Generała Andersa, teoretycznie będąca konfrontacją na najniższym poziomie III grupy.
Nie zabraknie też ciekawej rywalizacji dla miłośników wyścigów koni arabskich. Spośród dwóch biegów dla tej rasy, na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja o Nagrodę Skowronka, w której startują czterolatki oraz reprezentanci starszych roczników. Jak zwykle na starcie nie powinno zabraknąć naprawdę mocnych uczestników. Ubiegłoroczną edycję wygrał jeden z lepszych arabów trenowanych w Polsce w XXI w. – Salam Al Khalediah.
Listy startowe pierwszego dnia wyścigowego poznaliśmy 12 kwietnia. Wszystkich spragnionych wyścigowych emocji z pewnością spotkamy natomiast już w sobotę 22 kwietnia na warszawskim Służewcu.