06.09.2007 00:00

Zawód bukmacher: Prosta droga do wygranej

bankier.pl Kiedy umrze Fidel Castro i kto wygra Ligę Mistrzów – typują amatorzy zakładów bukmacherskich. Czasem wygrywają, ale prawdziwymi zwycięzcami są bukmacherzy.

Udostępnij

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy umrze Fidel Castro i kto wygra Ligę Mistrzów – typują amatorzy zakładów bukmacherskich. Czasem wygrywają, ale prawdziwymi zwycięzcami są bukmacherzy.

Zakłady o wynik wyborów czy datę lądowania człowieka na Marsie można znaleźć głównie na zagranicznych stronach internetowych. Choć w Polsce popularność wirtualnego obstawiania nie jest jeszcze tak duża jak na Zachodzie, bukmacherzy przygotowali polską wersję językową. Chętnych bowiem nie brakuje – nawet jeśli na wynik trzeba czekać kilka lat. Wiele internetowych firm bukmacherskich utworzyło specjalne grupy zakładów dotyczących polityki i rozrywki, bo właśnie te dziedziny zdobywają coraz większą popularność wśród hazardzistów. Powodów rosnącego zainteresowania jest co najmniej kilka. Obstawianie w sieci jest nie tylko proste i łatwo dostępne (po zarejestrowaniu na stronie internetowej można typować wyniki przez całą dobę), ale i bardziej opłacalne dla graczy. Wygrywając na stronach www zarejestrowanych poza Polską, unikają płacenia podatków od wygranych. W przypadku tzw. zakładów wzajemnych (do których zalicza się zakłady bukmacherskie) podatek wynosi min. 10 proc., a podstawą opodatkowania jest suma wpłaconych przez graczy składek.

Bukmacher bukmacherowi nierówny

Przełamanie monopolu Totalizatora Sportowego nie jest jednak równoznaczne z wprowadzeniem równych zasad rynkowych dla wszystkich. Z raportu opracowanego w grudniu 2006 roku przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, że rodzimi bukmacherzy przyjmujący zakłady w punktach bukmacherskich, a nawet ci, którzy przyjmują zakłady on-line (na serwerach zlokalizowanych w Polsce) nie mogą konkurować z zagranicznymi rywalami internetowymi na równych prawach. Bukmacherzy z sieci nie odprowadzają podatków, bo ich działalność nie jest uregulowana przez prawodawstwo polskie. Są to firmy z serwerami zlokalizowanymi poza terenem Polski – w tzw. rajach podatkowych lub państwach, gdzie obciążenia podatkowe są stosunkowo niewielkie. Stąd, żaden z wirtualnych operatorów zakładów nie podlega przepisom polskiej „Ustawy o grach i zakładach wzajemnych” i żaden nie odprowadza podatku do skarbu państwa. Państwo bez sukcesów na razie walczy z biznesem hazardowym, który unika płacenia podatków. Wartość całego rynku hazardu szacowana jest w Polsce na 10-12 mld zł, ale tylko połowa pochodzi z legalnego biznesu.

Monopol przełamany

Mimo niekorzystnej pozycji na rynku właściciele punktów bukmacherskich nie narzekają na brak klientów. Z kolei klienci mają coraz bogatszy wybór miejsc, w których mogą typować wyniki. Choć w Polsce przez blisko 40 lat monopol na gry liczbowe posiadał Totalizator Sportowy, w połowie lat 90. licencje na organizowanie zakładów otrzymały od Ministerstwa Finansów inne firmy bukmacherskie, m.in. Betako, Profesjonał i Totolotek Toto-Mix. Ta działająca od 1992 roku firma jest organizatorem zakładów bukmacherskich Toto-Mix i kieruje własną, ogólnopolską siecią sprzedaży liczącą 450 punktów przyjmowania zakładów. Jako jedna z nielicznych przyjmuje również zakłady w systemie on-line. Każda z firm bukmacherskich ma ambicje stworzenia sieci punktów na terenie całej Polski. Spółka Profesjonał rozwija się poprzez własne filie oraz punkty partnerskie. Docelowo chce uruchomić 500 punktów w miastach liczących ponad 10 tys. mieszkańców. Również firma Betako chce rozwijać ogólnopolską sieć – obecnie posiada 38 punktów zlokalizowanych m.in. w Trójmieście, Szczecinie i w Łodzi oraz na Górnym i Dolnym Śląsku. Do liczących się graczy rynkowych zalicza się również firma Star-Typ Sport, która w chwili obecnej posiada ponad 410 punktów, a w każdym tygodniu obsługuje ponad 800 tys. klientów. Najkrócej, bo od 2005 roku, działa firma Mega Typ, która po fuzji z czeską firmą bukmacherską zmieniła nazwę na Tipsport PL. Spółka posiada obecnie ponad 120 punktów przyjmowania zakładów i, podobnie jak konkurenci, zapowiada budowę sieci na skalę ogólnokrajową.

Czytaj cały artykuł……

Udostępnij
www.bankier.pl

www.bankier.pl