Zielone światło dla pokera w brytyjskich pubach
Władze brytyjskie utorowują ścieżkę popularnej grze karcianej na pieniądze do brytyjskich pubów łagodząc przepisy. Wszystkie puby będą mogły organizować pokera na pieniądze jeśli przygotowywane reformy wejdą w życie.
Władze brytyjskie utorowują ścieżkę popularnej grze karcianej na pieniądze do brytyjskich pubów łagodząc przepisy. Wszystkie puby będą mogły organizować pokera na pieniądze jeśli przygotowywane reformy wejdą w życie.
Obecnie, wyłącznie lokale posiadające specjalne zezwolenie wydawane przez lokalne władze są do tego upoważnione. Jednak będzie można zagrać maksymalnie o około 10 funtów jednej nocy. Krytycy wypomnieli ministrom nieodpowiedzialne działanie, tj. tworzenie niebezpiecznej mikstury hazardu z alkoholem.
„Alkohol i hazard razem mocno uderza do głowy – im wiecej pijesz, tym mniej racjonalniej myślisz”, powiedział Mark Griffiths, profesor studiów o hazardzie na Uniwersytecie Trydenckim w Nottingham w Wielkiej Brytanii. „Nie mam nic przeciwko pokerowi, ale jeśli zamierza się ostro pić i grać, nie bądźmy ździwieni jeśli postawicie więcej niż zamierzaliście. Alkohol jest używką, która jak wiele innych upośledza nasze osądy”.
Hugo Swire, minister kultury w brytyjskim gabinecie cieni, powiedział, że „wraz z narastaniem problemu zadłużenia społeczeństwa, rząd powinien ostrzegać przed możliwością uzależnienia się od hazardu, a nie sprzyjać tej niebezpiecznej miksturze jaką tworzą alkohol i poker w pubach”.
Badania rynku wskazują na pewną falę wzrostu popularności pokera. Jedne z nich mówią o liczbie prawie 6 mln ludzi uprawiających hazard online. Inne mówią o prawie 2 tysiącach dolarów stawianych na szalę zakładu każdego roku, z czego znaczna część przypada właśnie na pokera.
Podczas gdy hazard internetowy został skutecznie zakazany w Ameryce, brytyjska Partia Pracy stara się sprawić, aby Wielka Brytania stała się światowym liderem na tym polu. Ustawa hazardowa z 2005 roku zniesie zakaz na hazard online w Wielkiej Brytanii od przyszłego roku.
Zgodnie z prawem datowanym nawet na 1968 rok, puby muszą ubiegać się o specjalne zezwolenie od udzielających takowe władz, aby móc organizować gry w pokera, bingo, brydża czy inne tzw. gry „równej szansy”, gdzie wynik bardziej zależy od szczęścia niż od umiejętności. Domino oraz popularna w UK gra cribbage nie wymagają takiego zezwolenia. Dozwolone są tylko „niskie” stawki i nagrody, jednak nie ma jasnej definicji, co to oznacza. W praktyce amatorzy takich rozrywek grają na punkty zamiast na pieniądze.
Zgodnie z nową ustawą puby nie będą już potrzebowały żadnych zezwoleń od jesieni przyszłego roku, jednak krytycy obawiają się zalewu takich miejsc na większości ruchliwych ulic. Gry hazardowe, gdzie stawia się przeciwko krupierowi takie jak oko, blackjack czy ruletka będą nadal nielegalne.
Ustawa zabrania pubom osiągania bezpośrednich korzyści z organizowania gier karcianych, przez np. pobieranie opłat od graczy. Zakazuje również dzieciom brania udziały w jakiejkolwiek z takich gier.
Wiele pubów już zapisuje się w narodowej lidze pokera w nadzieji, że organizując regularne imprezy zwiększą również ruch w barze. Krytycy uważają, że niewykonalne będzie sprawdzanie przez policję czy przestrzegane będą ograniczenia co do stawek.
Departament kultury powiedział, że: „rząd nie wieży, że pozwalając ludziom grać w pokera o niskie stawki w pubach (kilka funtów na osobę) stwarza się zagrożenie dla któregokolwiek z głównych założeń ustawy hazardowej: ochronę bezbronnych, zapobieganie przestępczości oraz uczciwość gry.”