Bukmacherka 10 sierpnia 2023

Zmarł właściciel bukmachera Nike. Był jednym z najbogatszych Słowaków

autor: redakcja
Otto Berger w 1991 roku założył bukmachera Nike. który po latach stał się największą firmą na słowackim rynku. W 2022 roku wraz z synem Romanem uplasował się na 23. miejscu wśród najbogatszych Słowaków. Rodzinny majątek oszacowano na 180 mln euro. Berger miał 85 lat.

Kiedy Berger zakładał firmę bukmacherską, istniała jeszcze Czechosłowacja. Nike powstało pod koniec stycznia 1991 roku i przez 22 lata stało się jedną z największych słowackich firm.

Bergerowie (Otto i jego syn Roman) w każdym roku zajmowali czołowe miejsca w rankingu Forbesa. W 2022 roku zajęli 23. miejsce z majątkiem oszacowanym na 180 mln euro.

Firma Nike od dłuższego czasu ma się bardzo dobrze, co potwierdzają również sprawozdania finansowe. W ubiegłym roku odnotowała rekordowy zysk w wysokości 21,12 mln euro.

Również rentowność firmy jest wzorowa. O ile w roku fiskalnym 2018 zysk Nike wyniósł mniej niż 10 mln euro, o tyle w ubiegłym roku był już ponad dwukrotnie większy. Ponadto firma Bergera jest największym sponsorem słowackiego sportu. Najnowszą inicjatywą jest tytularne partnerstwo z najwyższą ligą piłkarską, która teraz nazywa się Nike League.

Oprócz piłki nożnej firma Nike jest również mocno zaangażowana we wspieranie sportów halowych, m.in. piłki nożnej, a także wspiera narciarkę alpejską Petrę Vlhovą.  Od stycznia 2022 roku hokeiści z Żyliny rozgrywają swoje mecze w domowej hali Nike Arena. W przeszłości koszykarze z Prievdza również grali w obiekcie o takiej nazwie.

Branżowe media spekulują, w jaki sposób śmierć Bergera może wpłynąć na losy firmy Nike. Być może szykują się duże zmiany w słowackim potentacie. Możliwe, że dobrze prosperująca firma trafi w ręce międzynarodowego właściciela…

Dodaj komentarz