17.07.2024 20:23

Zmiany w ustawie hazardowej w Finlandii. Częściowo odejdzie od monopolu państwowego

Na początku lipca ujawniono, jakie przepisy dotyczące hazardu planuje wprowadzić rząd Finlandii. Kraj ten rozpoczął proces publicznego przesłuchania, które ma potrwać do 18 sierpnia. Zasadniczo każdy może w tym czasie wyrazić swoją opinię na temat projektu ustawy. Na podstawie procesu konsultacji, Finlandia jest gotowa wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących hazardu.

Udostępnij
Zmiany w ustawie hazardowej w Finlandii. Częściowo odejdzie od monopolu państwowego

Jak było do tej pory?

Wszystkie produkty hazardowe podlegają wyłącznej kontroli trzech monopolistycznych dostawców, Raha-automaattiyhdistys (RAY), Fintoto Oy i Veikkaus Oy. 1 stycznia 2017 r. monopole połączyły się w jeden podmiot państwowy. Orzeczenie ETS potwierdziło, że fińscy trzej dostawcy monopolu są prawnie dopuszczeni do tworzenia i nadzoru nad produktami hazardowymi. W listopadzie 2013 r. WE wycofała również postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Obowiązują aktywne środki aktywizacji (restrykcyjny marketing dla zagranicznych operatorów i blokowanie ISP). Licencja hazardowa jest przyznawana na pięć lat.

Kiedy mają nadejść zmiany?

Po wspomnianym procesie konsultacji wprowadzane mają zostać zmiany prawne, po czym projekt ustawy trafia do procesu notyfikacji UE. Po notyfikacji UE wniosek trafi do fińskiego parlamentu wiosną 2025 r., a ustawa ma zostać zatwierdzona w ciągu przyszłego roku. Część treści projektu ustawy wejdzie w życie już w 2026 r., ale w praktyce Finlandia przejdzie na częściowy system gier hazardowych oparty na licencji od początku 2027 r. Niektóre kwestie zostaną wdrożone dopiero w 2028 r., więc powinno być wystarczająco dużo czasu na przygotowania.

Kolejne kroki?

Na liście produktów monopolistycznych najbardziej zaskakujące są zakłady na wyścigi konne oparte na puli, które stanowią 3-4 procent wszystkich gier hazardowych w Finlandii. Nie jest to ważna sprawa z punktu widzenia całości, dlatego trzymanie jej w ramach monopolu Veikkaus jest zaskakujące, zwłaszcza że branża wyścigów konnych chciałaby przenieść gry na stronę licencyjną. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących miesiącach będzie trwała o to zacięta walka. Najpewniej zakłady na wyścigi konne oparte na puli zostaną ostatecznie przeniesione na stronę licencyjną, gdzie już są gry sportowe oparte na puli.

Cena licencji hazardowej jest powiązana z wielkością przychodów brutto operatora z gier. Minimalna płatność wynosi 4000 euro, a maksymalna cena to 265000 euro, jeśli GGR przekracza 50 mln euro rocznie. Podatek od gier hazardowych wyniesie 22% GGR. Ponadto będą wydawane licencje B2B dla dostawców oprogramowania.

Powołanie Agencji Nadzoru Hazardu

Hazard będzie nadzorowany przez nową Agencję Nadzoru Hazardu, zaproponowaną przez Finlandię, która będzie funkcjonować w ramach Ministerstwa Finansów. To posunięcie pozbawiłoby dotychczasowych uprawnień regulacyjnych Komendę Główną Policji, która obecnie kontroluje rynek hazardowy. Nowa instytucja otrzyma szerokie kompetencje do regulacji tego sektora.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk