Automaty 24 października 2022

Znakomite wyniki niemieckiej branży rozrywkowej w III kwartale 2022 roku

Trzeci kwartał 2022 roku był bardzo dobry dla niemieckiej branży, ponieważ dochody z podatków od gier hazardowych wzrosły o ponad 15% w skali rok do roku.

Nowe prawo, większe zyski

Niemcy zanotowali dokładnie 596,1 milionów euro dochodu w trzecim kwartale 2022 roku z tytułu podatku od gier hazardowych. Głównym dostarczycielem wpływów okazały się automaty online. Najlepiej obrazują to liczby. Aż 123,2 miliona euro wyniosły bowiem podatki ze slotów online, co było wzrostem o ponad 90 milionów rok do roku. W analogicznym okresie 2021 roku, niemiecki budżet zainkasował z tej gałęzi branży rozrywkowej ledwie 32,7 miliona euro. To także efekt zmian w prawie z pierwszego kwartału bieżącego roku. W ramach tej zmiany operatorzy internetowych slotów do gier płacą 5,3% udziałów w podatkach, co wywołało kontrowersje za naszą zachodnią granicą.

Tylko niewielka liczba operatorów uzyskała licencje na oferowanie usług slotów online w Niemczech. Warto jednak dodać, że panuje tam okres przejściowy, co oznacza, że operatorzy nie podlegają działaniom egzekucyjnym, o ile będą przestrzegać przepisów nowego prawa i odprowadzą podatki w terminie.

Loteria nadal numerem jeden

Najważniejszą pozycją w dochodach z podatków nadal jest jednak loteria. Aż 409,5 milionów euro za trzeci kwartał to wynik lepszy od tego z ubiegłego roku o 8,4%. Z kolei podobnie, jak w przypadku slotów, również od pokera online pobierany jest 5,3% podatku od stawek. W związku z tym dochód państwa z tej gałęzi biznesu wyniósł we wspomnianym trzecim kwartale 8 milionów euro. W wartościach bezwzględnych kwota nie robi wrażenia, jednak mowa o ponad dwukrotnym wzroście rok do roku.

Spore spadki zanotowały wpływy z tytuł podatków od zakładów sportowych. Te wyniosły 53,4 miliona euro, co oznaczało spadek aż o 47,8%. W przypadku zakładów sportowych obowiązuje pięcioprocentowy podatek. Warto jednak dodać, że spadki wynikały głównie z kilku krajów związkowych. Fatalne wyniki odnotowały takie landy, jak: Schleswig-Holstein, Berlin, Hesja.

Najwięcej pieniędzy z najludniejszego regionu

Nie było niespodzianki pod kątem rozkładu geograficznego, skąd pochodzą pieniądze. Najwyższe dochody podatkowe pochodziły z Nadrenii-Westfalii. Najbardziej zaludniony kraj związkowy Niemiec wygenerował 138,3 milionów euro.

***

Od początku roku dochody z podatków od wszelkich aktywności branży rozrywkowej wyniosły łącznie 1,96 miliarda euro. To oznacza 20% wzrostu rok do roku.

Dodaj komentarz