Bukmacherka 13 września 2021

888 Holdings potwierdza kupno William Hill International

Firma 888 Holdings potwierdziła zakup William Hill International za 2,2 miliarda funtów. Spółka, która do tej pory nie działała w sieci retail, oświadczyła, że zamierza utrzymać 1400 punktów stacjonarnych bukmachera w Wielkiej Brytanii. 

William Hill jest własnością firmy kasynowej Caesars z Las Vegas od zeszłego roku, kiedy udziałowcy zaakceptowali ofertę przejęcia o wartości 3,7 miliarda dolarów (2,7 miliarda funtów). Amerykańska firma nie była jednak zainteresowania naziemnymi punktami WH. Zamiast tego Caesars chciał pozyskać wiedzę specjalistyczną Williama Hilla, zebraną w konkurencyjnej brytyjskiej branży zakładów sportowych online o wartości 2,3 miliarda funtów rocznie, aby wykorzystać ją na szybko rozwijającym się amerykańskim rynku.

Brak zainteresowania czymkolwiek poza lukratywną ekspansją spowodował wojnę licytacyjną o niechciane aktywa spoza USA, z udziałem Apollo Capital Management i CVC Capital Partners, a także 888. Spór dobiegł już jednak końca, ponieważ w ubiegły czwartek 888 potwierdziło, że wygrało wyścig o przejęcie reszty William Hill i poinformowało, że spodziewa się sfinalizowania transakcji na początku 2022 roku, pod warunkiem uzyskania zgody akcjonariuszy. Warto tutaj zaznaczyć, że inwestorzy posiadający 47% akcji 888 już się na to zgodzili.

Dlaczego 888 przejmuje punkty William Hilla?

Firma 888 Holdings, założona przez izraelskich przedsiębiorców technologicznych, specjalizuje się w grach tworzonych dla kasyn online. Nie oznacza to jednak, że sprzeda lokale naziemne William Hilla. Nic takiego podobno obecnie nie wchodzi w grę.

Potwierdza to Itai Pazner, dyrektor naczelny 888: – Widzieliśmy zainteresowanie detaliczną nieruchomością z zewnątrz, ale uważamy, że handel detaliczny jest integralną częścią aktywów William Hilla. Tym samym nie sprzedamy punktów naziemnych. Zachowamy je wraz ze wspaniałymi ludźmi, którzy tam pracują. 

Betfred chciał kupić William Hilla?

W ostatnim czasie mówiło się o tym, że Betfred – rywal William Hill w sieci retail – był zainteresowany przejęciem punktów stacjonarnych w ramach transakcji, która prawie podwoiłaby wielkość jego biznesu w Wielkiej Brytanii.

Pazner powiedział, że 888 jest zdeterminowane, aby kontynuować transakcję, pomimo niepewności co do wyniku przełomowego rządowego przeglądu przepisów dotyczących hazardu, który ma spowodować represje. Co więcej dodał, że umowa ma „jeszcze większy sens” w świetle niepewności regulacyjnej, ponieważ większa firma lepiej poradzi sobie ze zmianą.

Brytyjskie prawo

Powszechnie oczekuje się, że produkty kasyn online będą celem reform, a ministrowie rozważają środki, takie jak limit stawki 2 GBP na wirtualnych automatach do gier, zgodnie z FOBT. Pazner powiedział z kolei, że dodanie bardziej skoncentrowanej na sporcie działalności Williama Hilla zrównoważy to ryzyko, ale zaznaczył, że nie jest to częścią logiki umowy.

888 było chętne do połączenia się z William Hillem od co najmniej 2016 roku, kiedy to połączyło siły z właścicielem marki bingo Rank, próbując stworzyć trójstronną fuzję. Ta transakcja, która się wówczas nie powiodła, była próbą odwrócenia sytuacji po tym, jak William Hill zaoferował 700 milionów funtów za 888 w 2015 roku.

Finalizacja transakcji

Aby sfinansować transakcję, firma zaciągnęła 2,1 mld funtów długu i zapowiedziała, że ​​wyemituje do 500 mln funtów nowego kapitału, aby zmniejszyć dźwignię finansową zbudowaną na transakcji.

Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell, powiedział, że przejęcie „katapultuje 888 do wielkich lig”, teoretycznie zwiększając jego sprzedaż z 814 mln USD do 2,5 mld USD, a podstawowe zyski z 156 mln USD do 464 mln USD.

Podkreślił również całkowitą zmianę krajobrazu hazardowego w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich kilku dekad: – W latach 70. i 80. brytyjska scena bukmacherska była zdominowana przez bukmacherów zwanych „wielką czwórką”: Ladbrokes, William Hill, Corals i Mekka. Żadne z tych nazwisk nie jest teraz niezależne. Zamiast tego, nowymi liderami są [właściciel Paddy Power i SkyBet] Flutter Entertainment, Entain (właściciel Ladbrokes-Coral), Bet365, a teraz także 888 (właściciel William Hill, który połączył się z Mekką w latach 80).

Dodaj komentarz