Izba vs Ministerstwo
Warszawa. Izba Gospodarcza Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych. Organ reprezentujący interesy naszej branży odpowiada na pismo Ministerstwa Finansów w sprawie planowanej nowelizacji Ustawy o grach i zakładach. Prezentujemy całą treść pisma.
Warszawa. Izba Gospodarcza Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych. Organ reprezentujący interesy naszej branży odpowiada na pismo Ministerstwa Finansów w sprawie planowanej nowelizacji ustawy o grach i zakładachy.
Szanowny Panie Ministrze,
W imieniu Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych oraz własnym bardzo dziękuję za odpowiedź Pana Ministra na stanowisko Izby. dotyczące projektowanych zmian w Ustawie o grach i zakładach wzajemnych.
Izba, odnosząc się do treści zawartych w liście Pana Ministra pragnie stwierdzić co następuje: zdaniem podmiotów zrzeszonych w Izbie błędem jest mówienie o możliwości „dostosowania do realiów rynkowych” czyli ustawienia w bardziej dochodowych punktach 25% obecnie działających automatów (tych najmniej dochodowych), które projektowana ustawa wyeliminuje z rynku. Takich punktów po prostu już nie ma. W zakresie tzw. dochodowych lokalizacji rynek został całkowicie nasycony i nie ma możliwości jego dalszej penetracji.
Izba nie podważa opinii Ministerstwa, że problem nielegalnych automatów ciągle istnieje. Co więcej pragniemy przypomnieć, że Izba wielokrotnie proponowała współpracę w działaniach zwalczających szarą strefę i postulowała, aby nie lekceważyć tego problemu, jeszcze raz chcemy zwrócić uwagę Pana Ministra na tę kwestię i podkreślić, że proponowana zmiana podatku z pewnością przyniesie negatywne skulki w tym zakresie i rozrost szarej strefy.
Pan Minister powołuje się w swoim liście na analizy, które pozwoliły Ministerstwu Finansów na obliczenie zwiększenia wpływów do budżetu w wyniku podwyżki podatku do 180 euro/automat, na około 45 min zł. Izba pozostaje przy swoim stanowisku, że proponowana – podwyżka NIE przyniesie zwiększenia wpływów budżetowych. Ta konstatacja jest wynikiem; wieloaspektowej analizy danych publikowanych przez Ministerstwo Finansów, czyli tych samych danych wyjściowych, o których pisze Pan Minister. Izba jest gotowa udostępnić swoje analizy, jeśli Ministerstwo Finansów byłoby tym zainteresowane. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o udostępnienie analiz, stanowiących podstawę proponowanej podwyżki podatku, o których pisze Pan Minister. Ich zestawienie z danymi Izby pozwoliłoby na obiektywizację wiedzy o rynku automatów o niskich wygranych.
Izba Gospodarcza Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych negatywnie opiniując proponowaną zmianę Ustawy o grach i zakładach wzajemnych w zakresie podwyżki podatku ryczałtowego, pragnie dodatkowo zwrócić uwagę Ministerstwa Finansów na prawnokonstytucyjny aspekt proponowanej zmiany. Autorzy nowelizacji proponują, aby vacatio legis ustalić na okres 14-dniowy Jest to propozycja sprzeczna zarówno z zasadą tzw. przyzwoitej legislacji, jak i z zasadą zakazu zmian ustaw podatkowych w trakcie roku podatkowego. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunatu Konstytucyjnego ustawy podatkowe powinny być ogłoszone w Dzienniku Ustaw najpóźniej 30 listopada roku poprzedzającego rok, w którym miałyby zacząć obowiązywać zmienione przepisy.
Jak będzie realizowana konstytucyjna zasada ochrony interesów w toku w stosunku do podatników prowadzących działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia udzielonego na czas określony? Trybunał Konstytucyjny wyraził już pogląd o niezmienności warunków działalności gospodarczej, prowadzonej na podstawie decyzji obowiązującej w czasie oznaczonym, a dopuszczenie możliwości zmiany tych warunków obwarował wymogiem ochrony interesów w toku tych podatników, którzy w zaufaniu do państwa prawa podjęli realizację swoich przedsięwzięć i je kontynuują.
Zdaniem Izby, wszystkie powyższe kwestie przemawiają przeciw proponowanym rozwiązaniom.
Z wyrazami szacunku
Stanisław Matuszewski