06.02.2025 11:37

Analiza raportu badającego tendencje w hazardzie

Raport pt. "Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych" pozwala spojrzeć na hazard z ciekawej perspektywy. To edycja 2023/2024 tego zestawienia.

Ankieta dotycząca hazardu rozwiewa wątpliwości!

Projekt badawczy został zrealizowany przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej, był współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Opracował go zespół w składzie: dr Jacek Moskalewicz, Barbara Badora, Michał Feliksiak, Magdalena Gwiazda, Ilona Kawalec, Małgorzata Omyła-Rudzka, Beata Roguska, dr Jonathan Scovil.

Cele projektu badawczego

Autorzy raportu zwracają uwagę na:

➔ Zdefiniowanie zmian, jakie zaszły w poziomie rozpowszechnienia różnych form hazardu oraz innych zaburzeń behawioralnych na przestrzeni ostatnich lat oraz w zakresie czynników im sprzyjających i chroniących, w drodze analizy porównawczej z wynikami uzyskanymi we wcześniejszych edycjach badania:

  • rozpowszechnienie udziału w poszczególnych typach gier losowych;
  • rozpowszechnienie uzależnienia od hazardu – oszacowanie metodą punktu referencyjnego;
  • wzory zachowań hazardowych;
  • wzory i rozpowszechnienie problemów związanych z hazardem;
  • profile społeczno-demograficzne graczy;
  • koszty ekonomiczne hazardu i sposoby ich finansowania;
  • dostępność gier hazardowych;
  • wiedza i przekonania na temat ryzyka związanego z uprawianiem hazardu;
  • rozpowszechnienie innych zaburzeń behawioralnych w populacji ogólnopolskiej: zaburzeń
    związanych z technologiami, problemowe zaangażowanie w pracę, problemowe kupowanie;
  • wzory i rozpowszechnienie problemów generowanych w następstwie zaburzeń behawioralnych;
  • profile społeczno-demograficzne osób podatnych na zaburzenia behawioralne;
  • diagnoza postaw społecznych wobec zaburzeń behawioralnych i osób im ulegających

Popularność gier Totalizatora Sportowego

W raporcie występuje podział na cztery segmenty: hazard, Internet, pracę i zakupy.

Od dziesięciu lat ranking popularności poszczególnych gier w zasadzie nie uległ zmianom. Polacy najczęściej grają w gry Totalizatora Sportowego (21,1%). Na drugim miejscu plasują się zdrapki (15,5%), a na trzecim i czwartym, ze znacznie słabszym wynikiem, lotertie/konkursy SMS-owe (5,1%) i automaty do gier z tzw. niskimi wygranymi (2,6%). W porównaniu z rokiem 2019 spadła popularność niektórych gier, w największym stopniu dotyczy to gier liczbowych Totalizatora Sportowego (wśród ogółu społeczeństwa spadek o 6,3 punktu, a wśród graczy o 5,2 punktu procentowego). Niektóre gry zanotowały natomiast niewielki wzrost, ale zjawisko to jestwidoczne tylko w grupie graczy (zdrapki, zakłady bukmacherskie, karty prywatnie, gry i zakłady w internecie)” – czytamy w raporcie.

Jak dużo osób gra w gry hazardowe?

Co szósta badana osoba grała tylko w jedną grę na pieniądze (16,9%). Prawie dwukrotnie mniej było osób grających w dwie gry (9,7%) i pięciokrotnie mniej grających w trzy gry (3,1%). Znacznie rzadziej grywano w cztery gry i więcej – łączny odsetek tego typu graczy wyniósł 2,0%. W porównaniu z rokiem 2019 odsetek grających tylko w jedną grę zmniejszył się wśród ogółu badanych o blisko 4 punkty procentowe (4,1%). Spadł nieco również odsetek multigraczy (grających w więcej niż jedną grę) z 16,1% do 14,8%” – podają autorzy raportu.

Warto odnotować istotną tendencję:

Jednak gdy bliżej przyjrzymy się grupie graczy, okazuje się, że choć multigraczy mamy obecnie nieco mniej niż pięć lat temu, zaczęli oni grać w większą liczbę gier. Respondentów grających w więcej niż jedną grę było w 2019 roku 43,5%, zaś w 2024 roku – 46,6%„.

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski