Bukmacherka 18 listopada 2019

Australia blokuje nielegalnych bukmacherów

Australijski Urząd ds. Komunikacji i Mediów (ACMA) ma egzekwować, by dostawcy usług internetowych (ISP) w tym kraju zaczęli blokować nielegalne internetowe witryny hazardowe.

Władze poinstruują dostawców usług internetowych, aby zamykali witryny hazardowe, które kierują swoją ofertę do konsumentów w Australii. Wiele z tych firm działa nielegalnie, bez licencji hazardowej, z naruszeniem Ustawy o interaktywnym hazardzie z 2001 roku.
ACMA uzyskało uprawnienia do blokowania witryn w 2017 r., po przeglądzie organizacji działających offshore. Takie uprawnienia nadał były premier Nowej Południowej Walii Barry O’Farrell, a także wprowadził w listopadzie 2018 Krajowe Ramy Ochrony Konsumentów w Zakładach Online.

Możliwość blokowania nielegalnych stron internetowych przez dostawców usług internetowych będzie cenną dodatkową bronią w arsenale ACMA w walce z nielegalnym hazardem online” – powiedział przewodniczący ACMA Nerida O’Loughlin. „W wielu przypadkach strony te odmawiają wypłaty znacznej wygranej lub wypłacają tylko niewielką część”, wyjaśnił O’Loughlin. „Klienci doświadczyli również przykrości od nielegalnych operatorów, którzy opróżniali konta bankowe klientów, gdy ci podali dane kart kredytowych podczas rejestracji. Konsumenci korzystający z tych pozbawionych skrupułów operatorów nie mają żadnej możliwości odwołania się”.

ACMA publikuje rejestr licencjonowanych interaktywnych usług bukmacherskich, aby gracze mogli mieć pewność, że usługi są legalne w Australii. W przypadku konsumentów, którzy mają konto u operatora, którego nie ma w rejestrze, ACMA zasugerował, że powinni wycofać wszelkie środki, zanim ich dostawca usług internetowych zablokuje witrynę.

Inicjatywa blokowania stron będzie opierać się na wcześniejszych wysiłkach ACMA zmierzających do ograniczenia nielegalnego hazardu online w Australii. Od kiedy organ zaczął egzekwować nowe zasady gier w 2017 r., ponad 65 nielegalnych operatorów wycofało się z kraju.
Osiągnęliśmy to dzięki współpracy z innymi organami regulacyjnymi, umieszczając dyrektorów tych witryn hazardowych na liście alertów ruchu Departamentu Spraw Wewnętrznych i powiadamiając organy regulacyjne w krajach macierzystych tych witryn”, powiedział O’Loughlin. „Edukacja publiczna ma również kluczowe znaczenie dla zniechęcania Australijczyków do korzystania z tych witryn. Wiele nielegalnych witryn hazardowych offshore jest skierowanych do Australijczyków za pomocą australijskich motywów i obrazów, takich jak flaga Australii i rodzime zwierzęta”.

Minister komunikacji i bezpieczeństwa cybernetycznego, Paul Fletcher, powiedział, że Australijczycy co roku obstawiają do 400 milionów dolarów za pośrednictwem nielegalnych stron, co powoduje utratę dochodów podatkowych w wysokości około 100 milionów dolarów.
Zbyt często ci operatorzy offshore oszukują Australijczyków – a ich strony internetowe zazwyczaj zapewniają bardzo niewiele – jeśli w ogóle – kontroli minimalizacji szkód”, powiedział Fletcher. „Chociaż ACMA ma szereg uprawnień do ochrony Australijczyków przed nielegalnymi usługami hazardowymi – w tym wydawania formalnych ostrzeżeń i ubiegania się o sankcje cywilne – podejmowanie bezpośrednich działań przeciwko bezimiennym firmom bez prawnej obecności na naszych brzegach może być trudne”.