Ogolna 7 grudnia 2019

Australia wprowadza krajowy rejestr samowykluczenia

Australijski Senat i Izba Reprezentantów przyjęli nowe ustawodawstwo, które ustanowi Krajowy Rejestr Samowykluczenia dla osób zagrożonych problematycznymi zachowaniami hazardowymi.

Oprócz nowego ustawodawstwa rząd wprowadził również ustawę, która ma wprowadzić opłatę dla operatorów. Środki mają być przeznaczone na pokrycie kosztów nowego rejestru, który ma być nadzorowany przez Australian Communications and Media Authority (ACMA).

Gdy gracze rejestrują się w rejestrze, licencjonowani operatorzy nie mogą komunikować się z tymi osobami ani ujawniać żadnych informacji o tych klientach w celach marketingowych.

Krajowy rejestr samowykluczenia poprzez wprowadzenie opłaty wyrównawczej zapewni, że ACMA będzie odpowiedzialna za określenie kosztów opłaty dla każdego interesariusza. W sumie kwota ta nie może przekroczyć całkowitego nakładu ACMA na projekt samowykluczenia.

Zatwierdzenie obu aktów prawnych, według Ministra ds. Rodzin i Usług Socjalnych Anne Ruston, zapewni rządowi możliwość zagwarantowania, że operatorzy przestrzegają przepisów.

Ruston wyjaśniła: „Rejestr pozwoli ludziom szybko i łatwo wykluczyć się ze wszystkich interaktywnych zakładów bukmacherskich licencjonowanych w Australii w ramach jednego procesu rejestracji. Wypełni to krytyczną lukę w ochronie konsumentów, którzy grają online, i zmniejszy szkodę zakładów online wśród wrażliwych konsumentów”, dodała. „Chciałabym podziękować organizacjom takim jak Tabcorp, Responsible Wagering Australia i Financial Counselling Australia za dotychczasowy wkład we wdrożenie rejestru.”