Tego rodzaju automaty to cała gama urządzeń rozrywkowych ogólnie rzecz biorąc nie dających wygranych pieniężnych i rzeczowych, a jedynie satysfakcję dla gracza w postaci wyniku uzyskanego w rozrgrywce.
Do automatów sportowych zaliczamy bilard, piłkarzyki, dart i air hokeja.
Opiszemy poniżej w skrócie wiodących, światowych producentów tego rodzaju automatów.
Rynek automatów sportowych w Stanach Zjednoczonych zdominował koncern Valley-Dynamo.
Firma Valley powstała w 1952 roku w Bay City w stanie Michigan. Założył ją utalentowany stolarz Earl Feddick, który początkowo zajmował się rzeźbieniem drewnianych zabawek i działał w branży meblowej. Pierwszym produktem firmy był 6 stopowy pool bilard uruchamiany za pomocą monet. Potem przyszła kolej na stoły do piłkarzyków sprzedawane pod marką Tornado. Do połowy lat osiemdziesiątych firma Valley sprzedawała swoje produkty tylko na rynku amerykańskim, jednak dzięki pozyskaniu Jamesa Griffithsa z Brunswicka, mającego międzynarodowe doświadczenie handlowe, produkty Valleya trafiły również do Europy.
Z kolei firma Dynamo założona została w 1973 roku w Dallas w Teksasie przez młodego przedsiębiorcę Williama Ricketta. Początkowo Dynamo zajęło się produkcją piłkarzyków, jednak wkrótce firma rozpoczęła również produkcję stołów bilardowych typu coin-op.
Wraz z rozwojem firmy pojawiły się w jej ofercie także stoły do air hockeya, shuffleboards i obudowy do gier wideo. Począwszy od wczesnych lat dziewięćdziesiątych firma rozpoczęła ekspansje eksportową na światowe rynki i obecnie produkty Dynamo sprzedawane są w 40 krajach świata.
W katalogu firmy Valley-Dynamo znajdziemy wiele typów stołów bilardowych operowanych za pomocą monet. Do najbardziej popularnych należą Black Cat, ZD-8 i Great Eight wykonywane na życzenie klienta w okleinach: stalowo-szarej, mahoniowej, bądź czarnej. Wszystkie stoły Valley’a wyposażone są w białą kulę magnetyczną i jednoelementowe, plastikowe rynny na kule. Valley-Dynamo produkuje także stoliki piłkarskie pod marką Tornado: Tour Edition, Cyclone, Storm, Thunder i Whirlwind, oraz następujące modele air hockey’ów: Arena, Photon, Blue Streak, Hot Flash oraz Mini Splash.
Więcej w numerze 03/2007 Interplay