Bukmacherka 23 września 2021

BETFAN: Świderski nowym szefem siatkarskiej federacji  

Według analityków BETFAN, legalnego polskiego bukmachera, Sebastian Świderski, prezes ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, wygra najbliższe wybory w Polskim Związku Piłki Siatkowej. Jego największymi rywalami są obecny szef siatkarskiej centrali, Jacek Kasprzyk, oraz wiceprezes PZPS, a jednocześnie pełnomocnik PiS ds. sportu, Ryszard Czarnecki. Zadaniem nowego prezesa związku będzie obsadzenie wakatów na stanowiskach selekcjonerów reprezentacji męskiej i kobiecej. Wedle analiz BETFAN zostaną nimi Nicola Grabić i Stefano Lavarini.

Choć wybory w PZPS medialnością nie przypominają rozgrywki miesiącami toczącej się wokół schedy po Zbigniewie Bońku, to emocje, jakie budzą w siatkarskim środowisku, niewiele ustępują futbolowej centrali. Zwłaszcza, że walka idzie o najwyższe stanowisko w dyscyplinie, w której, odwrotnie niż w piłce nożnej, Polacy regularnie stają na podium na międzynarodowych turniejach. W dodatku kandydatów do stołka w PZPS jest siedmiu, z czego, zdaniem BETFAN, aż trzech ma realne szanse na objęcie stanowiska.

Najmocniejszą pozycję według BETFAN ma Sebastian Świderski. Pokazuje to kurs na niego, który wynosi u tego bukmachera 2.0. W razie jego zwycięstwa w wyborach 100 zł zakładu zapewni 200 zł wygranej. Prezes odnoszącej sukcesy ZAKSY, z udaną karierą siatkarskiego reprezentanta Polski, wydaje się być atrakcyjną alternatywą dla obecnego szefa PZPS, Jacka Kasprzyka, któremu wizerunkowo ciążą m.in. porażki drużyny narodowej podczas igrzysk olimpijskich w Tokio i w mistrzostwach Europy. Kurs na Kasprzyka w BETFAN wynosi 3,5, co oznacza jego blisko dwukrotnie mniejsze szanse na zwycięstwo. Jeśli jednak sięgnąłby po reelekcję, każde 100 zł zakładu przyniesie 350 zł wygranej.

Zdaniem BETFAN tak samo rysuje się sytuacja Ryszarda Czarneckiego, dziś również zasiadającego w zarządzie federacji, a jednocześnie europosła z ramienia partii rządzącej. Wytykane mu upolitycznienie dyscypliny działa na jego niekorzyść, jednakże wizja pozyskania kolejnych sponsorów, poparta wcześniejszą skutecznością na tym polu, może działać na wyobraźnię delegatów. Zdaniem BETFAN ma więc szanse mniejsze niż Świderski, ale wystarczająco wysokie (kurs również 3,5), by losy wyborczej batalii w PZPS, zaplanowanej na 27 i 28 września, nie były przesądzone. W końcu w wyścigu bierze udział jeszcze czterech innych kandydatów: Konrad Piechocki, Witold Roman (kurs na obu to 10) oraz Andrzej Lemek i Tomasz Paluch (obaj z kursami na wygraną 15).

Do zadań nowego prezesa będzie należało powołanie nowych trenerów drużyn narodowych. Z posadami w ostatnim czasie pożegnali się zarówno selekcjoner męskiej reprezentacji – Vital Heynen, jak i żeńskiej – Jacek Nawrocki. Według BETFAN wśród najpoważniejszych kandydatów do zastąpienia tego pierwszą są Nikola Grabić (kurs 2,25), Lorenzo Bernardi (kurs 3) i Andrea Anastasi (kurs 6). Natomiast schedę po Nawrockim, zdaniem BETFAN, mogą przejąć – Stefano Lavarini (kurs 3), Ferhat Akbas (kurs 3,5) lub Stephane Antiga (kurs 4).

Dodaj komentarz