Bukmacherka 19 lipca 2023

BETFAN: wybory będą 15 października, a opozycja się umacnia

autor: redakcja
Według analityków BETFAN, legalnego polskiego bukmachera, prezydent wskaże 15 października jako termin wyborów parlamentarnych. Bukmacher uważa również, że po wyborach PiS nie utrzyma samodzielnej władzy. Kto mógłby zostać jej dodatkowym koalicjantem – Konfederacja czy PSL po rozpadzie Trzeciej Drogi? Wahają się też szale głównych sił politycznych, na co wskazują zmiany kursów bukmacherskich na nowego premiera – zyskał Donald Tusk wobec polityka obozu władzy.

Zdaniem polskiego bukmachera BETFAN niemal pewne jest, że prezydent Andrzej Duda zwoła wybory parlamentarne na 15 października (kurs 1.25). Drugi w kolejności możliwy termin to 5 listopada, ale zdaniem analityków BETFAN ta opcja ma ponad cztery razy mniejsze szanse (5.50) na spełnienie.

Najbliższe wybory przyniosą przełamanie bardzo już kruchej przewagi Zjednoczonej Prawicy w Sejmie nad opozycją. Zdaniem BETFAN obecny obóz władzy nie zdoła zebrać tyle głosów wyborców, by rządzić samodzielnie. Kurs na taki scenariusz to 1.10, co oznacza prawie pewne zdarzenie. W ocenie analityków bukmachera utrzymanie samodzielnej władzy po wyborach przez Zjednoczoną Prawicę jest prawie pięć razy mniej prawdopodobne (5.25).

Kogo bukmacher widzi w ewentualnej koalicji ze Zjednoczoną Prawicą po wyborach? Wiele wskazuje na to, że przy stoliku w roli dodatkowego koalicjanta PiS, poza Suwerenną Polską, zasiądzie Konfederacja (1.40). Co ciekawe, drugim w kolejności typowanym partnerem koalicyjnym w ocenie BETFAN jest PSL (7.50) – historycznie partia władzy, która walczy o odbudowę dawnej pozycji, a z prawicą ma więcej punktów stycznych niż inne ugrupowania opozycyjne. Trzecim potencjalnym koalicjantem ZP jest Polska 2050 (8.00). Najbardziej znamienne jest jednak to, że dopiero za Ludowcami i Polską 2050, i to niezbyt blisko, plasuje się Trzecia Droga, czyli wspólna formacja obu partii (10.00). To pośrednio świadczy, że w ocenie bukmachera trwałość tego politycznego małżeństwa może przypominać temperaturę wody w Bałtyku latem, zazwyczaj niską i skłaniającą do ucieczki.

Kto po wyborach obejmie tekę premiera? W ocenie BETFAN obecnie najmocniejszą pozycję ma lider PO, Donald Tusk (3.35). Co istotne, w ostatnim czasie nastąpiło przetasowanie na miejscu faworyta. Jeszcze niedawno był nim urzędujący szef rządu, Mateusz Morawiecki. Teraz politycy zamienili się miejscami na liście kandydatów na nowego premiera. Kurs na Morawieckiego (3.50) w BETFAN jest jednak tylko minimalnie wyższy, co mimo oznak umacniania się opozycji nie daje jej komfortu. W ocenie bukmachera na trzecim miejscu, ale już z dużo mniejszymi szansami, jest Beata Szydło (4.75). Analitycy bukmachera nie wierzą w ponowne premierostwo Jarosława Kaczyńskiego (15.00). Dokładnie ten sam poziom prawdopodobieństwa zdaniem BETFAN dotyczy Zbigniewa Ziobro, Jacka Sasina, Przemysława Czarnka i Jarosława Kurskiego (wszyscy – 15.00). Przeciwległy koniec skali w wyścigu do roli premiera nowego rządu zajmują liderzy Lewicy.

Dodaj komentarz