Bukmacherka 1 czerwca 2020

BetX opinie. Jak wypadł start nowego bukmachera?

autor: Maciej Akimow
Betx to najnowszy bukmacher, który zadebiutował na polskim rynku. Opinie graczy na temat nowego operatora nie są jeszcze do końca znane, ponieważ bukmacher nie przeprowadził żadnej kampanii reklamowej, która mogłaby poinformować potencjalnych graczy o swojej ofercie. Sprawdziliśmy zatem, jak Betx prezentuje się na tle konkurencji. 

Betx zakłady bukmacherskie

Bukmacher wystartował 29 maja 2020 roku. Firma figuruje w spisie Ministerstwa Finansów pod nr licencji na zakłady online 0000750227 z siedzibą w Bielsku Białej, a prezesem zarządu jest Krzysztof Wal. Skład członków zarządu uzupełnia Kusik Peter. Wcześniej bukmacher widniał w spisie Ministerstwa Finansów jako Typiko, ale kilka tygodni przed starem nazwa bukmachera została zmieniona na BetX.

  • Betx Polska sp. z o.o
  • Regon: 364718161
  • NIP: 5472161871
  • Stefana Batorego 5
  • 43-300 Bielsko Biała

Według danych, które pokazuje KRS, w spółce BetX jest pięciu bezpośrednich udziałowców. Udziały w firmie posiada Stańko Katarzyna, słowacka firma Evona Electronic (która jest jednocześnie dostawcą oprogramowania), Krzysztof Mrowiec oraz spółki Invest com i K21. W skład rady nadzorczej wchodzi Krzysztof Mrowiec, Ewelina Szczotka oraz Podhora Robert.

Za projekt betX odpowiadać może jednak w największej mierze Jacek Blycharz i Jerzy Stańko, którzy znani są z działania na rynku automatów do gier. Przez wiele lat związani byli Izbą Gospodarczą Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych. Obaj byli również założycielami Typiko, które zostało przemianowane na BetX, a Jacek Blycharz dalej posiada udziały w spółce połączonej z BetX Polska, czyli Betx ale z siedzibą w Warszawie (nr KRS 0000750227). Podobnie zresztą jak Jerzy Stańko, który posiada udziały w spółkach zależnych.

Wygląd strony desktop

Strona z pewnością nie dorównuje najnowszym trendom internetowego designu. Na plus zasługuje względna lekkość i sprawność działania, ale niektóre napisy na różowym kolorze bukmachera są nieczytelne w połączeniu z czarnym fontem. Na plus można zaliczyć sprawny filtr oferty znajdujący się z prawej strony. Gracz może wybrać według jakich kryteriów chce prześwietlać ofertę bukmachera. Wybrać można jednostkę czasu jak i konkretną dyscyplinę lub ligę.

W pasku po prawnej stronie mamy dobrze znane rozwiązanie zastosowane u innych bukmacherów zwane chybił trafił, gdzie określając specyfikę kuponu algorytm sam dopiera klientowi zdarzenia na kuponie.

Bukmacher na stronie głównej prezentuje również najciekawsze trafione kupony swoich klientów z ostatniego czasu.

Betslip zakładów podobnie jak cała strona odbiega od dzisiejszych czasów. Bezpośrednio z paska kuponów możemy zrealizować kupon podstawowy lub systemowy. Zawarcie kuponów single z kilkoma wyznaczonymi zdarzeniami na kuponie musi odbyć się poprzez zakład systemowy. Minusem jest brak możliwości stworzenia i podejrzenia e-kuponu i wyliczenia ewentualnej wygranej na podstawie zakładów systemowych przy dopuszczalnych nietrafionych pozycjach.

Po kliknięciu w przycisk ze statystykami wyskakuje nieznany błąd.

Wersja mobilna strony

Ze strony można korzystać również na komórkach. Nawigacja po stronie wydaje się dużo bardziej intuicyjna niż ma to miejsce w wersji na komputer. Wchodząc na stronę mamy do dyspozycji trzy sekcje – sporty, gry oraz bonus. Po wejściu w sekcję zakładów na górnym pasku strony możemy nawigować pomiędzy ofertą i zakładami na żywo. Ofertę można przeglądać również z drugiego paska do wyszczególnionych lig, ale ten element akurat nie sprzyja użytkownikowi i pod przyciskiem 1. liga (większość grających domyśla się, że to 1. liga polska) kryje się czeska ekstraklasa. Podobnie jak w wersji desktopowej mamy do czynienia z wieloma przypadkami nieudolnego tłumaczenia tj. przycisk przenoszący do strony głównej ma wpisanie tłumaczenie “dom”.

Zmieniające się na sliderze zdjęcia powodują konieczność przeładowywania się strony, co może wydawać się klietom irytujące.

Aplikacja mobilna

Na stronie mamy zakładkę pobierz aplikację – zapewne w wersji na androida, ale klikając w nią nic się nie dzieje. Aplikacja mobilna w dzisiejszych czasach to wymóg konieczny, więc jesteśmy ciekawi, co firma betX przedstawi nam w tym elemencie.

Oferta bukmachera

Na ten moment oferta bukmachera prezentuje się bardzo przeciętnie. Na samym początku w oczy rzuca się brak kursów na polskie rozgrywki piłkarskie, co może świadczyć o tym, że operator nie podpisał jeszcze umów z PZPN-em. Dla wielu klientów brak rodzimych rozgrywek jest dyskwalifikujących elementem.

O ile szeroka oferta zakładów nie wygląda obiecująco, tak suma zakładów pobocznych zachęca już nieco bardziej, chociaż nawigacja dla początkującego klienta może być problematyczna. Po rozwinięciu zakładów pobocznych z interesującego nas wydarzenia nie mamy możliwości przełączenia widoku na cały ekran. Wielu graczy nie będzie miało zatem pojęcia, że aby przewijać listę zakładów pobocznych, trzeba nawigować paskiem po prawej strony, który dodatkowo nie został przetłumaczony i jest w języku angielskim. Podobnie sytuacja wygląda z nieprzetłumaczonymi zakładami.

Na stronie nie odnotowaliśmy również zakładów specjalnych związanych z rozrywką lub polityką, co w obecnych czasach jest sporym deficytem.

Kursy bukmachera

Marża na tle innych bukmacherów również wypada dosyć blado. Pod uwagę wzięliśmy mecz piłkarski FC Mińsk ze Słuckiem. Kursy przedstawiają się następująco (stan na 1 czerwca 2020 roku 16:59) :

Zwycięstwo gospodarzy – 2,55

Remis – 3,40

Zwycięstwo gości – 2,35

Marża na tym spotkaniu wynosi 11,18%.

Dla porównania firma STS, która nie słynie z najwyższych na rynku kursów, na tym meczu w standardowej ofercie (bez superoferty, hitu dnia) ma marżę na tym spotkaniu 7,57%.

Na pojedynku tenisowym Mandlik – Bernard kursy wynoszą 2,15 – 1,60, co daje marżę na poziomie 9,01%. Dalej jest to wynik znacznie gorszy niż reszta stawki.

Rejestracja

Proces rejestracji składa się z czterech kart rejestracji, gdzie podajemy podstawowe dane. W czasie tego procesu klient nie podaje skanów dowodów, ponieważ w BetX możliwa jest skrócona forma rejestracji, która doprowadza do założenia konta tymczasowego, które posiada oczywiście swoje ograniczenia.

betX zakłady na żywo

Problemów z widocznością nie mamy, gdy skorzystamy z zakładów na żywo w betX. Cała oferta zakładów pobocznych znajduje się na jednej karcie i nie ma potrzeby przeskakiwania z poszczególnych kart. Analizując mecz na żywo duńskiej ekstraklasy piłkarskiej mamy do dyspozycji niecałe 300 zakładów pobocznych. Mamy do dyspozycji standardowe zakłady 1×2, under/over i handicapy. Z mniej popularnych zakładów mamy możliwość obstawiania kartek na żywo oraz rzutów rożnych z rozbiciem na linie poszczególnych drużyn oraz łączną liczbą tych zdarzeń.

Sporty wirtualne

BetX korzysta z rozwiązań swojego dostawcy i jednocześnie udziałowca również przy sportach wirtualnych. Nawigacja na stronie jest rozłożona na dwie kategorie wirtuali – sporty wirtualne i wyścigi wirtualne. W wyścigach znajdują się gonitwy psów i koni. Z kolei klienci w zakładce sportów wirtualnych mają szerszą gamę zakładów wirtualnych i mogą skorzystać z wyścigów żużlowych i motocyklowych, kolejnej odmiany wyścigów psów i koni a także rozgrywek piłkarskich, które przypominają kopię rozwiązań od Betradar w formie lig. Sam pomysł na podzielenie sportów wirtualnych na sporty i wyścigi może być dla klienta nieco myląca, co nie ułatwia poruszaniu się na stronie.

Cash Out w Betx

Bukmacher zaoferował swoim klientom cash out, ale również z możliwością wypłatą tylko części stawki. Dzięki temu klient nie musi zamykać zakładu w całości, ale może odzyskać część zainwestowanych środków, by resztę zostawić w grze. Funkcja dostępna jest zarówno w kuponach pojedynczych jak i wielokrotnych. Obecnie jesteśmy w fazie testów tej funkcji.

Boomerang bonus

Bukmacher zabezpiecza dla swoich graczy kupony z łącznym ako powyżej 200 i minimum 8 zdarzeniami na kuponie, w sytuacji gdy tylko jeden z nich okaże się nietrafiony. Bukmacher w takiej sytuacji podaruje graczowi 10-krotność jego stawki na kuponie. Maksymalny kurs pojedynczego zdarzenia może wynosić 8,00.

Bonus akumulowany

Ten bonus to standardowa opcja powiększenia wypłaty dla graczy, którzy chętnie korzystają z dużych kuponów ako. Premia zaczyna się od minimum 6 zakładów na kuponie z kursami jednostkowymi wynoszącymi minimum 1,25. Premia w tym przypadku będzie wynosiła 5% do wygranej.

Bonus powitalny

Bukmacher na start dla swoich użytkowników przygotował pakiet trzech bonusów, który został nazwany bonusowym hat-trickiem. Składa się on z:

  • 30 zł darmowego zakładu
  • 200 zł bezpiecznego zakładu
  • 5000 zł bonusu od depozytu

30 zł na start w Betx

Aby skorzystać z 30 zł na start trzeba założyć swoje konto i w ciągu 7 dni od rejestracji stworzyć selekcję na kuponie z minimum 3 zdarzeniami o łącznym kursie minimalnym 3,0. Wszystkie wygrane środki z tego kuponu będą należały do gracza i nie podlegają obrotowi.

Cashback u nowego bukmachera

Betx oferuje na start zakład ze zwrotem do kwoty 200 zł. Wystarczy, że do tygodnia czasu od momentu rejestracji gracz założy swoje konto i dokona depozytu, a następnie wyszuka selekcję o kursie minimalnym 1,80. Jeśli kupon okaże się nietrafiony, klientowi przysługuje zwrot w formie bonusu. Aby zamienić bonus na realną gotówkę wystarczy postawić zakład z kursem minimalnym 1,01.

5000 zł na start

Z wcześniej wspomnianych dwóch bonusów warunki tego bonusu są najmniej atrakcyjne. Bonus jest wypłacalny w transzach co 10% obrotu. Poniżej znajduje się tabela obrotów, ponieważ w zależności od naszego depozytu, uzależniony jest również jego obrót. Obrót po minimalnym kursie 4,00 stawia bukmachera na samym końcu rankingu bukmacherów, jeśli chodzi o atrakcyjność bonusu powitalnego.

Metody płatności

Bukmacher skutecznie odrobił lekcję z metod płatności już przy okazji samego startu. Klienci mogą korzystać z dwóch bramek płatniczych – przelewy24 i dotplay, blika, kart płatniczych VISA i mastercard, a także możliwe są depozyty paysafecard.

Obsługa klienta

Niestety pod tym kątem firma betX wypada bardzo słabo. Jedyną opcją kontaktu z supportem jest e-mail. Nie mamy możliwości porozmawiania z konsultantem na czacie na żywo ani tym bardziej nie możemy do niego zadzwonić.

Betx opinia redakcji

Na ten moment bukmacher nie budzi dużego zaufania. Strona wygląda bardzo przeciętnie, pod kątem wyglądu i designu spóźniona jest conajmniej o 10 lat. O ile zakład bez ryzyka i zakład na start są całkiem przyjemne, tak obrót i sama konstrukcja bonusu od depozytu są skomplikowane. Brakuje nam również aplikacji mobilnej i czatu z obsługą klienta, gdzie moglibyśmy dostać odpowiedzi na interesujące nas pytania. Na plus mogą zasługiwać liczne metody płatności i stosunkowa spora liczba zakładów pobocznych na bardziej popularnych wydarzeniach sportowych. Bukmacher na ten moment nie oferuje zbyt wiele funkcji, których nie mają pozostali bukmacherzy na rynku.

Pytania i odpowiedzi

Czy bukmacher jest legalny?

Tak, bukmacher betX ma licencję Ministerstwa Finansów pod nr 0000750227. Firma zarejestrowana jest w Bielu Białej, ale ma również siedzibę w Warszawie.

Czy moje dane są bezpieczne?

Tak, dane są bezpieczne, co potwierdza rejestracja w Ministerstwie Finansów. BetX jako organ zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej podlega również ustawom o ochronie danych osobowych RODO.

Czy betX ma streaming na żywo?

Nie, na ten moment firma nie oferuje tego typu rozwiązania.

Czy bukmacher ma opcję cash out?

Tak, bukmacher ma opcję cash out, a co więcej jako jeden z niewielu ma również opcję częściowego cash out-u.

Czy jest opcja szybkiej rejestracji z opcją konta tymczasowego?

Tak. Gracze mają możliwość założenia konta tymczasowego po 4-stopniowej rejestracji.

Ile wynosi minimalna kwota zakładu?

Minimalna kwota zakładu wynosi 2 zł. Dotyczy to wszystkich rodzajów zakładów – również systemowych.

Jaka jest minimalna kwota wpłaty?

Minimalna kwota wpłaty wynosi 1 zł.

Czy można wpłacać przez paysafecard?

Tak, bukmacher umożliwia wpłatę paysafecard jako metodę płatności.

Ile wynosi maksymalna stawka zakładu?

Maksymalna stawka zakładu to 5000 zł

Ile wynosi maksymalna wygrana w betX?

Maksymalna suma wygranej to 300000 zł

Czy można usunąć konto na betX?

Tak, konto na betX można usunąć po kontakcie z obsługą klienta.