Ogolna 21 października 2021

Bruce (Xiaoyu) Liu triumfatorem XVIII Konkursu Chopinowskiego, którego Partnerem Głównym jest Totalizator Sportowy

Wyłoniono laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Nagrodę za I miejsce zdobył 24-letni pianista z Kanady, Bruce (Xiaoyu) Liu. Partnerem Głównym konkursu jest Totalizator Sportowy, największy mecenas sportu i kultury w Polsce.

W finałowej fazie XVIII Konkursu Chopinowskiego znalazło się aż 12 uczestników. Jury konkursowe pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do późnych godzin obradowało nad werdyktem, by w nocy 21 października ogłosić laureatów tego prestiżowego konkursu. I miejsce w rywalizacji najlepszych na świecie młodych pianistów zajął Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. II miejsce zdobyli ex aequo Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) oraz Kyohei Sorita (Japonia). III miejsce zajął Martín García García (Hiszpania).

Wśród finalistów było także dwóch Polaków – Kamil Pacholec oraz Jakub Kuszlik, który zajął IV miejsce. Ponadto Jakub Kuszlik otrzymał Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Poniżej prezentujemy pełen rozkład nagród głównych oraz nagród specjalnych.

Nagrody główne:

 • I nagroda – Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
 • II nagroda ex aequo – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
 • II nagroda ex aequo – Pan Kyohei Sorita, Japonia
 • III nagroda – Pan Martín García García, Hiszpania
 • IV nagroda ex aequo – Pani Aimi Kobayashi, Japonia
 • IV nagroda ex aequo – Pan Jakub Kuszlik, Polska
 • V nagroda – Pani Leonora Armellini, Włochy
 • VI nagroda – Pan J J Jun Li Bui, Kanada

Nagrody specjalne:

 • Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Pan Jakub Kuszlik, Polska
 • Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Pan Martín García García, Hiszpania
 • Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

Totalizator Sportowy jest po raz drugi Partnerem Głównym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Doceniając rangę tego wydarzenia, spółka zaangażowała się w jego promocję w Warszawie. Z tej okazji zorganizowano Strefę Melomana, która mieści się na warszawskim Podzamczu (Multimedialny Park Fontann). Transmisje z Koncertów Laureatów będzie można oglądać w niej od 21 do 23 października od godz. 18.00. Ponadto na Dworcu Centralnym w Warszawie zamontowano muzyczną niespodziankę – grające schody, na których podróżni mogą skomponować własną melodię. Z kolei w wybranych warszawskich galeriach handlowych w nadchodzący weekend odbędą się recitale fortepianowe.

Wcześniej Totalizator Sportowy był Partnerem Głównym XVII Konkursu Chopinowskiego. Ponadto od 2015 roku Spółka współpracuje na wielu płaszczyznach z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, największym centrum Chopinowskim na świecie i organizatorem konkursu.