Ogolna 30 grudnia 2022

Co dalej ze Svenska Spel? “Przyszłość operatora musi rozstrzygnąć się w 2023 roku”

autor: Mateusz Mazur
Według Branschföreningen för Onlinespel (BOS), szwedzkiego stowarzyszenia do spraw gier online, przyszłość Svenska Spel jako szwedzkiego przedsiębiorstwa państwowego musi zostać rozstrzygnięta w 2023 roku.

Svenska Spel narusza przepisy?

Sekretarz generalny BOS, Gustaf Hoffstedt, w artykule na łamach Dagens Nyheter, wzmocnił swoje dotychczasowe stanowisko pisząc, że Svenska Spel nie ma uprawnień do uczestniczenia w rynku komercyjnych gier hazardowych (zakłady sportowe i kasyno online).

Organ handlowy podkreślił, że w 2023 r. nowy rząd Szwecji powinien uregulować przepisy dotyczące hazardu, które wymagają „fundamentalnego rozróżnienia między organem legislacyjnym a podmiotem ustalającym zasady”. Hoffstedt domaga się prywatyzacji Svenska Spel, gdyż obecność firmy na rynku na obecnych zasadach narusza przepisy dotyczące komercyjnego hazardu. Aż 70 licencjonowanych w Szwecji operatorów cały czas walczy bowiem o udziały w rynku z państwowym monopolistą.

Rynek komercyjny ma się dobrze

BOS zaznacza, że działalność Svenska Spel jako państwowego operatora byłaby usprawiedliwiona tylko w przypadku gdyby egzaminu nie zdał rynek komercyjny. Sekretarz generalny stowarzyszenia zapewnia jednak, że funkcjonuje on na zdrowych regułach: – Nikt, kto śledził rozwój sytuacji na szwedzkim rynku gier hazardowych, nie może twierdzić, że konkurencja między 70 firmami działającymi na rynku gier hazardowych jest zbyt mała. Konkurencja jest zacięta i pozostanie taka nawet w przypadku braku państwa jako komercyjnego operatora kasyna i zakładów bukmacherskich – zapewnia. 

Hoffstedt zauważa także, że monopol Svenska Spel szkodzi szwedzkim celom związanym z bezpiecznym hazardem, gdyż ze względu na konieczność konkurowania z państwowym operatorem, komercyjne firmy zmuszone są wydawać więcej na reklamę.

Dodaj komentarz