Ogolna 8 kwietnia 2019

Czechy: podwyżka podatków od hazardu

autor: MC
Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej ogłosiło plany zwiększenia podatków od gier hazardowych w kraju. Oprócz automatów do gier, które podlegają opodatkowaniu w wysokości 35% dochodów z gier brutto (GGR), wszystkie inne podatki od hazardu wynoszą obecnie 23% GGR.

Ministerstwo proponuje wzrost stawek do 30% GGR dla loterii, gier na żywo i operatorów bingo. Na inne formy hazardu, takie jak zakłady z ustalonymi kursami, planowana jest podwyżka z 23% do 25% GGR. Podatek 35% dla automatów do gier pozostanie niezmieniony.

Zmiany mogą wejść w życie w styczniu 2020 r., jeśli zostaną zatwierdzone w najbliższym czasie. Planowana jest również podwyżka podatków w sektorach tytoniowym i alkoholowym, przy czym ministerstwo nalega, aby jedynym celem zmian było „zwiększenie budżetu publicznego”.

Stanowisko Ministerstwa w sprawie zmian podatkowych jest jasne: „Proponowana zmiana ustawy o podatku od gier hazardowych podzieli stawkę podatku od hazardu na trzy poziomy, w zależności od szkodliwości indywidualnego hazardu w taki sam sposób, jak rządowy projekt ustawy o podatku od gier hazardowych z 2015 r.”.

 

Plany te spotkały się jednak z krytyką wielu polityków niższej izby Krajowej Izby Deputowanych, w tym Miroslava Kalouseka, byłego lidera partii KDU-CSL i TOP 09, który dwukrotnie pełnił funkcję ministra finansów rządu: „Możemy podzielić słowo „hazard” na działania i uzależnienia społecznie akceptowalne” – powiedział serwisowi informacyjnemu Pravo. „Istnieje duża różnica między automatami do gier, a grupą pracowników w miejscu pracy, którzy kupują losy na loterię. W przypadku loterii pozostawiłbym stawkę opodatkowania na obecnym poziomie. Uważam, że wzrost do 30% za absolutnie nieproporcjonalny i niepotrzebny”.

Jan Volny, wiceprzewodniczący partii politycznej ANO 2011, powiedział, że „zgodzi się z niewielką korektą, ale 30% to dużo i może przynieść efekt przeciwny do poboru podatków”.
Dodał: „Osobiście jestem trochę zmartwiony, obawiam się, że przesadzimy z wysokością podatku i spowodujemy wzrost szarej strefy. Obecne stawki podatkowe na gry na żywo i loterie są wystarczające.

Jan Bartošek, wybitny członek Izby Deputowanych w partii Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, powtórzył obawy, że wzrost stawek podatkowych może „prowadzić do wzrostu nielegalnego hazardu”.

Źródło: KLIK