Czy ewentualna zmiana waluty w kasynach w Makau wpłynie na rozwój azjatyckiej stolicy hazardu?
Pekin wciąż ma obawy związane z nielegalnym wyprowadzaniem funduszy przez Makau
Nie ulega wątpliwości, że obecna sytuacja i statystyki przychodów z gier podczas ostatnich miesięcy w Makau muszą ulec poprawie. Przychody w czwartym kwartale odbiły się niemalże od dna, a całościowo statystyki z 2022 roku (przychody 42,20 mld MOP) okazały się najsłabsze dla Makau od otwarcia rynku czyli przeszło dwudziestu lat. Wcześniej najgorszy rezultat zanotowano podczas 2020 roku, kiedy przychody wyniosły 60,44 mld MOP.
Jeśli chodzi o dotychczasowe ograniczenia związane z Covid-19, to wszystko zmierza w dobrym kierunku – przyjezdni spoza tego kraju nie muszą przechodzić już kwarantanny, a liczba lotów do Chin przestała być ograniczona. Jak jednak uważa szef badań nad grami w Azji, DS Kim, operatorom w Makau powrót do wcześniejszych wyników, może zająć nawet dwa lata.
Aby szeroko otworzyć drzwi dla gości z Chin kontynentalnych, Makau rozważa przyjęcie ich waluty. Oznaczałoby to zmianę waluty na chińskie renminbi dla transakcji w grach hazardowych. Na ten moment oficjalną walutą w Makau jest pataca (MOP), a w kasynach gracze posługują się najczęściej dolarami HK, chociaż ich wartość jest nieznacznie wyższa. W tej walucie wypłacane są także wygrane.
Eksperci z branży gier twierdzą, że Pekin z zadowoleniem przyjąłby sytuację, w której Makau wymieniłoby walutę na chińskie renminbi. Obowiązkowe stosowanie RMB w grach hazardowych mogłoby wymagać ustawodawstwa, ale te z reguły nie są odrzucane przez tamtejszy rząd. Na ten moment jeden RMB jest warty 1,18 MOP i 1,15 dolara HK.
Rozważane jest także wprowadzenie cyfrowego renminbi. Obecnie ten wariant testowany jest w całych Chinach, a taki ruch znacznie ułatwiłby grę. Cyfrowe renminbi jest walutą elektroniczną banku centralnego i E-CNY, a wydaje go Ludowy Bank Chin jako główny środek płatniczy. Ma to na celu wsparcie systemów technologicznych jak np. AliPay, które jest dominującą metodą płatności w Chinach.
Jakie są głosy ekspertów?
Z pewnością przyjęcie cyfrowego RMB załagodziłoby to, co Pekin uważa za najbardziej szkodliwy finansowy efekt uboczny kasyn w Makau, a więc ucieczkę kapitału poprzez nielegalne transfery środków z Chin kontynentalnych.
– Jeżeli władze kontynentalne są naprawdę nastawione na kontrolę, to oczywistym następnym krokiem może być zakaz używania dolarów HK w kasynach w Makau. Uważam, że takich ruch nie będzie najlepszy dla inwestorów w kasynach w Makau. Możliwość śledzenia ruchów funduszy prawdopodobnie zmniejszy szanse wyprowadzania ich przez kasyna w Makau. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że nie powinno to wyeliminować całkowicie takich możliwości – uważa Steve Vickers, konsultant ds. ryzyka politycznego i korporacyjnego
– Jest to swego rodzaju artefakt kulturowy, że Makau działa w innej walucie, niż zdecydowana większość. Cyfrowy RMB z pewnością miałby ogromny potencjał i możliwości, aby ogólna sytuacja uległa poprawie – uważa z kolei długoletni dyrektor kasyna w Makau, Andy Choy.
Póki co, zgodnie z kontrolą walutową Chin, kasyna wymieniają RMB na żetony w ograniczonej liczbie. Chińska Państwowa Administracja Wymiany Zagranicznej (SAFE) ogranicza gotówkę, którą podróżni mogą wynieść do 20 000 RMB (2,906 USD/ 2,760 EUR).
W ramach ogólnego rocznego limitu 50 000 USD na zagraniczne przepływy pieniężne, SAFE zezwala na wypłaty z bankomatów w wysokości 10 000 RMB dziennie. Za taką stawkę gracz może także skorzystać z kasyna i innych rozrywek w Makau. Handlowcy z Makau zazwyczaj akceptują renminbi tak samo jak dolary HK. Oznacza to 10% dopłatę dla konsumentów z kontynentu, co ma wpływ na turystów masowych. To właśnie na ich powrocie, po zdjęciu ograniczeń, zależy kasynom w Makau.
Ekspert od gier hazardowych z Uniwersytetu w Macau, Ricardo Siu, uważa, że polityka cyfrowego renminbi może być wdrożona stosunkowo łatwo. – Moim zdaniem technologia powinna pomóc. W jej ramach, nie jest to trudne zadanie dla kasyn, aby zarejestrować liczbę żetonów zakupionych przez gracza poprzez cyfrowe RMB. Jeśli gracz wygra, może ponownie otrzymać cyfrowe RMB lub mieć prawo wyboru innej formy – uważa Siu.
W teorii, dzięki cyfrowemu RMB, gracze mogliby grać na wysokich obrotach bez ograniczeń. To z uwagi na to, że ich środki pochodziłyby z Chin. – W ostatnim roku nie widziałem ruchów, które wskazywałyby na to, że władze Chin są skłonne załagodzić zasady związane z grami oraz transakcjami dotyczącymi walut do Makau. Taki ruch mógłby doprowadzić do zwiększenia poziomu wydatków na gry, a to nie będzie dobrym wyjściem – mówi Kevin Clayton, były dyrektor wykonawczy zintegrowanego ośrodka wypoczynkowego w Makau.
– Wymaganie gry w cyfrowym RMB może mieć niezamierzoną konsekwencję kierowania graczy i ich pieniędzy. To z kolei może doprowadzić do jeszcze bardziej nieprzejrzystych i trudnych do kontrolowania zachowań graczy – twierdzi Dean Macomber, kierownik kasyna w Makau, na Filipinach i w Ameryce Północnej.
– Jedną z największych niewiadomych będzie polityka Chin w stosunku do przepływu kapitału, szczególnie do Makau. Cyfrowe RMB jest dopiero testowane w Chinach i znajduje się w fazie pilotażowego programu. Nagle miałoby zostać rozszerzone do Makau? Nie widzę w tym większego sensu. Jeśli istnieje przekonanie, że Makau jest wielkim kanałem prania pieniędzy, to można mówić o dużej przesadzie. Jest wiele sposobów na wyprowadzenie pieniędzy z Chin i nie trzeba do tego celu wykorzystywać Makau – podkreśla Vitaly Umansky, wieloletni dyrektor kasyna i analityk branży.
***
Jaki będzie finał całej sytuacji? Z pewnością przez najbliższe miesiące będziemy szczegółowo przyglądać się sytuacji w Makau i śledzić czy tamtejszy rynek będzie w stanie wrócić do normalności po zdjęciu wszystkich ograniczeń oraz restrykcji.