Bukmacherka 13 stycznia 2021

Czy nowy bukmacher okaże się fuksiarzem w branży?

autor: Maciej Akimow
Bukmacherska sp. z o.o to 20. operator, który dostał licencję od Ministerstwa Finansów. Miało to miejsce przed kilkunastoma dniami, chociaż na stronie Ministerstwa lista nie została jeszcze zaktualizowana. Czy uda im się mocniej zaakcentować swoją obecność na polskim rynku i odniosą sukces? Jest to pierwszy w historii polskiej branży bukmacherskiej przypadek, gdy partner afiliacyjny staje się bezpośrednio założycielem operatora. Wcześniej słyszało się jedynie na rynku o podobnych planach, ale nikt nie miał odwagi zaryzykować. Redakcja Interplay postanowiła bliżej przyjrzeć się nowemu graczowi na rynku.

Spółkę, na którą uzyskano licencję powołano 15 maja 2019 roku. Zatem do momentu uzyskania licencji minęły niespełna dwa lata, chociaż właściciele spółki spodziewali się, że proces licencyjny zakończy się jeszcze w 2020 roku – tak wynika chociażby ze sprawozdania zarządu za rok 2019. Można zatem założyć, że start i oczekiwanie na licencję mieści się w granicach średniej uzyskanej przez spółki, które wcześniej uzyskały zezwolenie na świadczenie swoich usług online. Działalność operacyjną Bukmacherska sp. z o.o będzie prowadziła pod nazwą brandu Fuksiarz.

Zarząd spółki

Prezesem zarządu jest Marcin Szpalerski – pracę w branży hazardowej rozpoczynał od wieloletniej kariery w strukturach Betclic Everest Group, po czym przeniósł się do Betssona. Praca na Malcie pozwoliła Szpalerskiemu poznać wiele osób doświadczonych w branży, które bardzo dobrze czują rynek. Swoje znajomości wykorzystywał również w późniejszej działalności jako partner afiliacyjny i konsultant branżowy.

W strukturach nowego operatora znajdziemy również Johana Pontusa Lindvalla, który jest właścicielem i prezesem Betsson AB. To on w głównej mierze jest inwestorem w nowym podmiocie na licencjonowanym rynku zakładów wzajemnych.

Skład zarządu uzupełnia Radosław Baran. Był pracownikiem Agory, a później Interii, gdzie pełnił rolę dyrektora pionu kluczowych partnerów. Baran bez wątpienia posiada bardzo duże umiejętności sprzedażowe, które będzie mógł wykorzystać w praktyce, ale już po drugiej stronie – stronie klienta, do negocjowania stawek z kluczowymi wydawcami mediów w Polsce. Długoletnia praca w sprzedaży największych spółek medialnych w Polsce pomogła mu zdobyć również nieocenione umiejętności czucia mediów i świadomości ich mechanizmów.

Rada Nadzorcza

W radzie nadzorczej zasiada Amandus Jabin i Trinn Toomentsen-Krasnitski, którzy są zaufanymi ludźmi Johana Pontusa Lindvalla i również zasiadają w zarządzie spółki Betsson AB. Trzecią osobą w Radzie Nadzorczej jest Robert Ott, manager z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczych i spółek z przeróżnych segmentów gospodarki.

Bukmacher powiązany z afiliantem

Bukmacher będzie operatorem bardzo mocno powiązanym ze środowiskiem afiliacyjnym. Szpalerski pośrednio lub bezpośrednio zarządza m.in stronami lub aplikacjami bazującymi na pozyskiwaniu ruchu przez SEO, SEM czy social media, co uczyniło go jednym z największych, a na pewno jednym z najbardziej innowacyjnych afiliantów w Polsce.

Długa działalność afiliacyjna daje nowemu bukmacherowi przewagę na rynku, tym bardziej, że grupa cały czas współpracuje z innymi polskimi bukmacherami korzystając przy tym z szeregu spółek.

Promiseo to firma z siedzibą przy Wąchockiej 1 w Warszawie, czyli pod tym samym adresem, pod którym mieści się Bukmacherska sp. z o.o. Zarząd spółki stanowią dwie osoby – Marta Szpalerska i Agnieszka Barańska, czyli nazwiska wprost powiązane z beneficjentem spółki Bukmacherska sp. z o.o do której należy Fuksiarz. Promiseo odpowiada m.in. za takie serwisy jak rynekbukmacherski.pl

Obecnie na stronie największą ekspozycję posiadają firmy: STS, BETFAN, Fortuna, Superbet i Ewinner. Można zatem założyć, że właśnie do tych bukmacherów wysyłany jest największy ruch. Nawet linki prowadzące do rejestracji Milenium (które ogłosiło upadłość) zostały przekierowane do strony BETFAN-a.

Kolejnym produktem, dzięki któremu Fuksiarz będzie mógł zdobyć przewagę konkurencyjną to aplikacja typerska, na którą można trafić między innymi za pomocą banerów znajdujących się właśnie na wcześniej wspomnianej stronie rynekbukmacherski.pl. W tym przypadku aplikacja obsługiwana jest przez Imagination Joanna Ott. Osoba o tym samym nazwisku zasiada w radzie nadzorczej spółki Bukmacherska. Administratorem danych jest natomiast maltańska firma DO playing Limited.

W aplikacji po raz kolejny najmocniej widoczne były na początku jej działalności dwa brandy – BETFAN i Superbet. Później doszło dwóch kolejnych operatorów – LVBET i PZBUK.- Aplikacja w umiejętny sposób pozyskuje leady mailowe oraz telefony do potencjalnych klientów firmy, które w dowolnym momencie można wykorzystać do promowania innego podmiotu.

Skład firm świadczących obecnie usługi afiliacyjne dla bukmacherów, a które są zależne od osób zarządzającymi nowymi bukmacherem, uzupełnia trzecia firma – Bugsy Empire LTD z siedzibą na Cyprze, która zajmuje się m.in. SEO, SEM i sprzedażą powierzchni reklamowych dla firm bukmacherskich na serwisach sportowych.

Spółka Bugsy Empire LTD jest odpowiedzialna za sprzedaż miejsc reklamowych i kontakty z legalnymi bukmacherami na stronie weszlo.com. Po rezygnacji ETOTO z wyłączności na weszło i przejścia do Kanału Sportowego, na Weszło mamy obecnych 4 bukmacherów – Superbet, Totalbet, Totolotek i eWinner (wcześniej było jeszcze Milenium i BETFAN).

Bugsy Empire LTD odpowiada jednak w szczególności za kampanie SEM, gdzie po wpisaniu w wyszukiwarkę google fraz takich jak zakłady bukmacherskie widoczne są aż 4 strony z grupy.

Na poszczególnych stronach w topowych pozycjach mamy głównie trzy firmy – Superbet, Ewinner i STS. Klucz doboru firm do współpracy nie jest znany, ale według wiedzy redakcji można ocenić, że na niższych pozycjach znajdują się firmy, które oferują jedynie model rozliczeń w formie CPA lub niskiego poziomu rev share.

Dzięki doświadczeniu w branży afiliacyjnej – pozyskaniu plików cookies ze swoich stron, leadów, adresów email i numerów telefonów do potencjalnych graczy, spółce Bukmacherska będzie dużo łatwiej wystartować ze swoją stroną jako operator. Fuksiarz,  wg naszych informacji powinna rozpocząć swoja działalność operacyjną w Q1 2021. Tak wynika również z ogłoszeń o pracę zamieszczonym w jednym z serwisów.

Platforma SBB

Główną niewiadomą jest produkt. Redakcji Interplay udało się zobaczyć tylko wycinek nieskończonego finalnie projektu, a to zbyt mało by powiedzieć coś więcej. Pewne jest tylko to, że Fuksiarz będzie 6-tym bukmacherem, który będzie korzystał z usług SBB. Czy będzie on bliźniaczo podobny do innych rozwiązań, dobrze znanych z rynku? Firma miała wystarczająco dużo czasu, środków i know how, by jednak zaskoczyć swoich klientów czymś nowym.

Czekamy na oficjalny start nowego bukmachera, który będzie znaczący w dziejach branży, ponieważ żaden afiliant nie wystartował wcześniej jako operator zakładów wzajemnych. Redakcja Interplay na pewno będzie przyglądać się poczynaniom beniaminka, chociaż już teraz jesteśmy przekonani, że powinno to wpłynąć pozytywnie na rozwój całego rynku i jeszcze większą rywalizację.