Ogolna 2 marca 2020

Dlaczego zdrapki są od 18 lat?

Zdrapki w Polsce cieszą się dużą popularnością niezmiennie od wielu lat. Polacy kochają ten rodzaj rozrywki hazardowej, ponieważ dostarcza wielu emocji, których gracz doznaje błyskawicznie. Tak naprawdę zdrapki LOTTO są pierwszą grą błyskawiczną, która pojawiła się na rynku. Tym samym nie zapowiada się na to, by zdrapki przestały być w naszym kraju mniej popularne, ponieważ zdaniem ekspertów rynek podążą właśnie w stronę tzw. szybkich gier. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że zdrapki mogą kupować tylko pełnoletni gracze. 

Czym są zdrapki?

Zdrapka jest niczym innym, jak kawałkiem kartonu, na który za pomocą techniki poligraficznej nakłada się ścieralną warstwę, którą bardzo łatwo zetrzeć za pomocą monety lub paznokcia. Zwykle pod warstwą ścieralną znajdują się liczby, litery, czy symbole, które ułożone w wybrany układ dają wygraną.

Produkcja zdrapek wraz z biegiem lat ewoluowała do tego stopnia, że obecnie producenci oferują nam na nich paletę barw. Zwykle używa się kolorów mocnych i żywych, które mają za zadanie przyciągnąć potencjalnego klienta. Również sama warstwa ścieralna wykonywana jest często z takich kolorów jak złoty.

Koszt wyprodukowania zdrapek jest bardzo niski. Najszerszą ofertę zdrapek w swojej ofercie ma oczywiście LOTTO, ale można je również spotkać przy okazji promocji organizowanych przez markety albo czasopisma dla kobiet.

Polacy grają w zdrapki od 20 lat

Rok 2019 był rokiem jubileuszowym dla zdrapek Totalizatora Sportowego. 29 września 2019 roku skończyły 20 lat. Oferta zdrapek Totalizatora Sportowego budowana jest w oparciu o wieloletnie doświadczenie, poparte intuicją, determinacją, śledzeniem trendów światowych, ciekawością świata i ludzi. Pierwszą zdrapkę można było kupić dokładnie 29 września 1999 roku i była to zdrapka „Zodiak”. 20 lat później na rynku pojawiły się jubileuszowe dedykowane zdrapki: „Kocham Zdrapki”, „Szalone 20” i „Jubileuszowy Milion” z główną wygraną w wysokości 1 000 000 zł. Nie każdy produkt może poszczycić się już 20 letnią tradycją, a zdrapki Totalizatora Sportowego zdobywają kolejne szczyty popularności, windując perspektywę zdobywania wygranych jako tę najlepszą i najpewniejszą oraz najbardziej emocjonującą.

Na przestrzeni 20 lat Totalizator Sportowy wprowadził do sprzedaży 492 zdrapki o łącznym nakładzie ponad 4 576 815 000 losów. Wysokości głównych wygranych, które mogą wygrać grający, występują w przedziale od 100 zł do aż 2 000 000 zł. Ceny Zdrapek są również na każdą kieszeń – otóż za jedną można zapłacić złotówkę lub nawet 30 zł, jeżeli gracz chce walczyć o główną wygraną w wysokości 2 000 000 zł!

Dlaczego zdrapki dozwolone są od 18 roku życia?

Powód jest jeden, ponieważ zdrapki pomimo swojej niewinności również uchodzą za hazard, a ten w Polsce do 18 roku życia jest zakazany. Szczegółowo mówi o tym ustawa hazardowa. Tym samym ekspedientki w punktach LOTTO w razie wątpliwości mogą poprosić graczy o pokazanie dowodu osobistego w celu sprawdzenia pełnoletności. Zasada ta identycznie działa w przypadku kupowania alkoholu bądź wyrobów tytoniowych przez nieletnich.

Zdrapki mogą prowadzić do uzależnienia, ponieważ budzą w człowieku w większym bądź mniejszym stopniu emocje i adrenalinę. Dają szansę na wielką wygraną za relatywnie niską kwotę. I właśnie niska kwota wydaje się zwykle zgubna, ponieważ gracz myśli, że wydając kilka złotych na los nie można popaść w uzależnienie. Wraz z biegiem czasu zaczyna kupować jednak coraz więcej zdrapek, co zwykle prowadzi do utraty kontroli. Tym samym nie chodzi już tylko o kilka złotych wydanych w tydzień, a czasami nawet kilka tysięcy złotych.

Reasumując, zaczynając grę w zdrapki trzeba uważać, ponieważ wiąże się z ryzykiem uzależnienia od hazardu. Takie podejście trzeba mieć jednak przy każdej grze hazardowej. Bez różnicy czy mowa o ruletce w kasynie, jednorękich bandytach w salonie gier, zakładach bukmacherskich, grach liczbowych, czy właśnie zdrapkach. Od wszystkiego tego można się uzależnić, co jest jednoznaczne z tym, że przede wszystkim trzeba grać z głową, zachowując przy tym odpowiednią samokontrolę.

Co należy zrobić, gdy poczujemy, że straciliśmy kontrolę nad kupowaniem zdrapek?

Jak w każdym innym przypadku tego typu należy poszukać pomocy u specjalisty. Najszybciej i najłatwiej będzie ją znaleźć na stronie Totalizatora Sportowego, który oczywiście dba o to, by gracze kierowali się zasadami “Odpowiedzialnej Gry”.

Totalizator Sportowy umieszcza w widoczny sposób na stronie poniższe informacje:

  1. informację o Totalizatorze Sportowym jako podmiocie oferującym gry liczbowe i loterie pieniężne i sposobie kontaktu z nim;
  2. regulaminy dostępnych gier liczbowych i loterii pieniężnych;
  3. niniejszy regulamin odpowiedzialnej gry;
  4.  informację o zakazie gry osobom poniżej 18. roku życia;
  5. informację o ryzyku związanym z hazardem;
  6. nazwy instytucji świadczących pomoc osobom z problemami hazardowymi wraz z linkami do stron tych instytucji