Ogolna 22 grudnia 2019

Dochodzenie w katarskiej lidze krykieta w związku z obawami o korupcję

W ramach kontynuacji walki z korupcją, Międzynarodowa Rada Krykieta (ICC) potwierdziła, że prowadzone są liczne dochodzenia „po zauważeniu wielu przypadków korupcji w lidze katarskiej T10”.

Qatar T10 League to liga krykietowa na franczyzie T10, rozgrywana w 10 meczach na stronę. Liga została założona w Doha i walczy w niej sześć zespołów. Turniej jest organizowany przez Qatar Cricket Association z transmisjami telewizyjnymi prowadzonymi przez Pakistan Souq. Liga została zatwierdzona przez Międzynarodową Radę Krykieta (ICC).

Organizatorzy ligi wyznaczyli jednostkę ds. walki z korupcją, która została zaprzysiężona przed rozpoczęciem ligi 7 grudnia.
Alex Marshall, dyrektor generalny ICC Integrity Unit, powiedział: „ICC zaczęło zwracać uwagę na ligę T10 po tym, jak otrzymało informacje dźwiękowe dostarczone przez organizatorów. Zastosowano więc dodatkowe zasoby dochodzeniowe w terenie. W rezultacie przechwyciliśmy wiele znanych, skorumpowanych osób zarówno w Katarze, jak i na całym świecie. Zakłóciliśmy planowaną korupcyjną działalność podczas tego wydarzenia. Doprowadziło to do szeregu nowych dochodzeń dla zespołu ICC ACU, kontynuujemy nasze starania, aby krykiet był sportem wolnym od korupcji.

Doniesiono również, że niektórzy bukmacherzy usunęli zakłady bukmacherskie na katarską ligę krykieta w połowie trwania sezonu, nie oferując wyjaśnień klientom.