Bukmacherka 16 października 2019

Dyrektor Svenska Spel popiera propozycję zakazu zakładów na niektórych rynkach

Dyrektor naczelny Svenska Spel, Patrik Hofbauer, poparł plany wprowadzenia zakazu na wybranych rynkach bukmacherskich w Szwecji, co ma pomóc w ograniczeniu liczby ustawianych meczów.

Propozycje zostały omówione wczoraj (14 października) podczas spotkania szwedzkiego ministra ds. społecznych Ardalana Shekarabiego z przedstawicielami zarówno Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej, jak i Szwedzkiego Związku Hokeja na Lodzie.

Plany obejmują zakaz zakładów, na które może wpływać pojedynczy gracz w meczu, np. rzuty rożne oraz żółte i czerwone kartki. Podobne plany ma regulator rynku holenderskiego, który rozważa zakazanie oferowania zakładów także na część rynków w tenisie: przegra/wygra gema czy seta.

Hofbauer powiedział, że poprze taki ruch, twierdząc, że ustawianie meczów jest problemem dla branży sportowej i hazardowej, a operatorzy zakładów nie powinni ułatwiać ustawiania spotkań poprzez oferowanie rynków bukmacherskich na te wydarzenia.

Tego rodzaju wydarzeniem można bardzo łatwo manipulować, ponieważ nie zależy ono od wysiłku całej drużyny, ale może być kontrolowane przez jednego gracza. Svenska Spel zawsze była po stronie sportu. To dla nas oczywiste, że współpracujemy przeciwko oszukiwaniu i przestępczości. Nasi sportowcy oraz klienci operatorów bukmacherskich powinni mieć pewność, że mecze, które były rozegrane, są wolne od manipulacji.” – powiedział Hofbauer.

Hofbauer zwrócił także uwagę, że spółka Svenska Spel Sport & Casino przestała oferować w lipcu kursy na szwedzką ligę piłkarską Södra Svealand Division 2 w związku z obawami spowodowanymi podejrzanymi zakładami bukmacherskimi. Dyrektor naczelny podkreślił konkretny przypadek w Dywizji 2 Södra Svealand, gdy podejrzewano, że gracz celowo dostał żółtą kartkę podczas meczu między Kalmar a Elfsborgiem, aby jego krewni mogli wygrać zakład.

Wiadomość od ministra pokazuje, że nasi politycy i ustawodawcy również poważnie podchodzą do ustawiania meczów. Jeśli teraz zostanie zaproponowany i wprowadzony zakaz, będzie to historyczne zwycięstwo tego sportu i firm oferujących gry na zasadach fair-play.”- powiedział Hofbauer.