Wczoraj, o godzinie 16.00 zakończyły się 21-sze targi automatów, Enada Primavera w Rimini.
W tym roku na terenach Fiera di Rimini wystawiało się ok. 300 firm z Włoch i reszty świata. To prawie 100 mniej, niż w roku ubiegłym. Wśród wystawców były polskie spółki: Jakar, Dawpol oraz nasza gazeta Interplay. Polskie firmy, które znalazły już wcześniej swoich włoskich partnerów/dystrybutorów prezentowały swoje produkty na ich stoiskach. Magic Play obecny był na stoisku Andromeda Games, Kalkomat na Artigianrik oraz wreszcie WiK i P.J. Games na stoisku firmy Master Games.
Wymieniony w katalogu targowym Dawpol, tak naprawdę obecny był na stoisku wspomnianego Master Games oraz, co ciekawe, na stoisku brytyjskiej firmy Boxer4U.
W tym roku oprócz tradycyjnych wystawców w halach Rimini Fiera pojawiły się podobnie jak w roku ubiegłym spółki reprezentujące hazard internetowy, loterie, zakłady wzajemne oraz bowling. Kręglarzy zgrupowano na zorganizowanej po raz drugi przez włoską Federację Bowlingu i Facto Edicioni wystawie B.E.R (Bowling Event Rimini).
Niestety, w tym roku udało się organizatorom zapełnić jedynie sześć hal Rimini Fiera.
Wyraźnie nie dopisali producenci dmuchańców i kiddie rides, nie pojawiła się też żadna brytyjska gazeta branżowa. Zabrakło Intergame, Euroslota i G3.
Praktyczna obecność tylko włoskich tytułów potwierdza ubiegłoroczny trend przeistaczania się Enada Primavera z międzynarodowej, w lokalną wystawę. Czasy, gdy pojawiali się tutaj ze swoimi stoiskami japońscy, amerykańscy, koreańscy, czy chińscy producenci gier, niestety minęły i nic nie wskazuje na to, by prędko wróciły.
Zagraniczne firmy zrozumiały, że kluczem do włoskiego rynku są włoscy dystrybutorzy i zastosowali się do tej wypracowanej przez lata zasady. Konami i Andamiro postawiło na Harding Games, Sega i Stern Pinball od lat współpracują z Tecnoplayem, a Namco z Faro Games i Elmac’em. Te ostatnie firmy to także potentaci w sprowadzaniu na włoski rynek automatów redemption z całego świata.
Swoją europejską premierę w Rimini miał najnowszy flipper Sterna – 24.
Wprowadzone kilka lat temu przepisy dotyczące automatów hazardowych uregulowało rynek, jednak poprzez swoje skomplikowanie i konieczność kontroli automatów online spowodowały, że oglądamy w Rimini maszyny praktycznie tylko włoskiej produkcji. Trudno odmówić oryginalności włoskim stylistom, jednak podobnie jak w przypadku francuskiego przemysłu samochodowego pachnie mi tu protekcjonizmem. Tak, czy owak dominacja kręciołów, a ściślej videokręciołów na włoskim rynku jest bezdyskusyjna. To właśnie automaty hazardowe zapełniły większość powierzchni wystawowej Enada Primavera.
Jedna z hal prawie w całości zamieniona została w prawdziwy supermarket części zamiennych i akcesoriów do wszelkiego rodzaju automatów i urządzeń rozrywkowych. Obecni na wystawie, jak co roku, polscy operatorzy korzystali oczywiście z możliwości zakupów.
Tyle refleksji na gorąco, tuż po zakończeniu wystawy. Kolejne materiały o poszczególnych wystawcach i automatach prezentowanych na targach ENADA Primavera znajdziecie wkrótce na łamach Interplaya i w naszym portalu.
Na zdjęciu: Główne wejście na wystawę.