Europejski Trybunał Sprawiedliwości o zakazie w Grecji
Bruksela vs Ateny. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł 26. października br., że zakaz dotyczący zdalnego hazardu wprowadzony w Grecji w 2002 roku jest sprzeczny z obowiązującym prawem unijnym.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł 26. października br., że zakaz dotyczący zdalnego hazardu wprowadzony w Grecji w 2002 roku jest sprzeczny z obowiązującym prawem unijnym. Przemysł rozrywkowy w Grecji przeżywał zapaść w wyniku wprowadzenia zakazu, jednak obecnie, po ogłoszeniu wyroku branża przygotowuje się do ponownego uruchomienia produkcji, dystrybucji oraz operowania urządzeniami rozrywkowymi.
Nikos Serdaris, przedstawiciel Photo Playa w Grecji powiedział, że „od początku 2002 roku, kiedy złożono pierwsze skargi przeciw Grecji w związku z zakazem wprowadzonym na wszystkie gry elektroniczne, byłem pewien, że tylko orzeczenie Trybunału Europejskiego może zmienić sytuację w Grecji. Dlatego sądzę, że ta decyzja ma bardzo istotne znaczenie.
Orzeczenie to wyrugowuje greckie prawo w tym zakresie. Grecja musi więc, pod rygorem kary ze strony Unii, dokonać niezbędnych zmian w swoim ustawodawstwie. Ważne jest, że z jednej strony orzeczenie pomoże nam prawnie w sądach, z drugiej zaś rząd Grecji zmuszony przez Unię, ma powód aby zmienić swoje prawo”.
Tonia Tsiskaki, organizator Greckich targów rozrywki Gamenet 2007 nie kryje zadowolenia z orzeczenia Trybunału. Twierdzi, że branża nie tylko odetchnie, ale również wróży jej bardzo dynamiczny rozwój jak tylko rząd wprowadzi niezbędne poprawki w greckim prawie.
„Niewątpliwie wpłynie to pozytywnie na wystawę Gamenet 2007” – mówi Tsiskaki. „Odkąd ruszyły procedury liberalizujące rynek, więcej greckich i międzynarodowych wystawców będzie zainteresowanych udziałem w targach, a odwiedzający będą mogli teraz zaplanować przyszłe inwestycje i drogi rozwoju”.
Treść orzeczenia Trybunału w języku angielskim znajduje się w dziale prawo/legislatywa europejska