Ogolna 19 stycznia 2020

Francja zamierza wprowadzić podatek GGR w ramach nowego budżetu

Francuski senat zatwierdził zmiany w sposobie pobierania podatków od hazardu. Nowy podatek będzie oparty na przychodach brutto z gier (GGR) zamiast na podatku od obrotu. Projekt trafił do Zgromadzenia Narodowego, a gdy poprawki będą zatwierdzone, budżet stanie się prawomocny.

Odchodząc od modelu opartego na obrotach, stawki podatkowe zmienią się we wszystkich dziedzinach branży hazardowej. Zmiany będą obejmować także płatności z tytułu ubezpieczenia społecznego. Będą one oparte na przychodach, a nie na obrotach. Stawki podatku związanego z ubezpieczeniem społecznym w zakładach na wyścigi konne zmienią się na 6,8% przychodów brutto z gier. Poker online otrzyma stawkę z tytułu ubezpieczenia o wartości 4,1%, a 10,7% opłaty zostanie nałożone na zakłady sportowe online – kwota ta zostanie przeznaczona na Narodowe Centrum Rozwoju Sportu.

Połączenie wszystkich podatków oznacza, że operatorzy będą musieli zapłacić 37,7% za wyścigi konne, 40,8% za pokera online, 55,2% za internetowe zakłady sportowe i 44,5% GGR za detaliczne zakłady sportowe.
Wcześniej podatki od hazardu opierały się na kwocie, którą gracze postawili na gry. Główne stawki podatkowe wynosiły 13,2% dla internetowych zakładów na wyścigi konne, 7,1% dla detalicznych zakładów na wyścigi konne, 9,3% dla zakładów sportowych i 2% dla pokera online, podczas gdy składka na ubezpieczenie społeczne wynosiła 1,8% dla wyścigów konnych, 1,8% dla zakładów sportowych i 0,2% na pokera. Wydaje się, że nowe stawki będą niższe. Może się jednak okazać, że przy wielu przegranych spotkaniach bukmacherzy zapłacą więcej podatku niż dotychczas, co przełoży się na kursy wyświetlane graczom.

W oświadczeniu przedstawionym przez Senat stwierdzono, że „W ostatnich latach w kilku raportach podkreślono wpływ podatku od stawek graczy, a nie na GGR. [Regulator hazardu online] ARJEL zauważa w swoim raporcie z działalności 2015-2016, że podatek od stawek jest zbyt uciążliwy i uniemożliwia zrównoważony rozwój tego rynku”.

Zakłady sportowe we Francji stały się szczególnie lukratywnym źródłem dochodów dla tego kraju. Środki postawione u bukmacherów wzrosły w trzecim kwartale, a całkowity obrót 13 licencjonowanych operatorów w kraju wzrósł o 9% do łącznej kwoty 1,08 miliarda euro (1,2 miliarda dolarów). Wartość zapłaconego podatku wzrosła o 44% do łącznej kwoty 214 mln EUR (238,5 mln USD), pomimo spadku o 1% średniej liczby graczy na tydzień. Spadek ten był pierwszym od 2017 r.

Senat przewiduje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w 2020 r. zarobi 586 mln EUR z podatków od zakładów sportowych, 420 mln EUR z podatków od wyścigów konnych i 66 mln EUR z podatków od pokera, oprócz 787 mln EUR z podatków od kasyn i 2,48 mln EUR z podatku od La Française des Jeux, który został sprywatyzowany w zeszłym miesiącu.