Wyścigi konne 13 lipca 2020

Goteborg faworytką w Derby

Goteborg wygrała wyścig o Nagrodę Przychówku, będący głównym trialem przed Derby Kłusaków i wyrasta na faworytkę tego najważniejszego biegu sezonu dla czterolaktów. Artur Klochynsky wygrał po raz pierwszy na Służewcu, sprawiając na Datuli największą niespodziankę dnia.

W Nagrodzie Przychówku dla 3- i 4-letnich kłusaków, przekonujące zwycięstwo odniosła Goteborg. Z dużym wyczuciem i sprytem przeprowadził ją właściciel Władysław Pandel. Dzisiejsza gonitwa była głównym etapem przygotowań do Derby Kłusaków. Trenowana przez Prezesa SHUiK Witolda Sudoła klacz wyrasta na faworytkę do zdobycia tego trofeum. Za głównych rywali trzeba uznać kończące dziś na drugim i trzecim miejscu, dokładnie jak ostatnio, Galaxy Turgot i George’a Banksa. Wyraźne postępy robią też inne czterolatki i przed biegiem o błękitną wstęgę nie można odbierać im szans na dobre wyniki, choć nie będzie im łatwo nawiązać walki z rozkręcającą się Goteborg.

Co raz lepiej na bieżni radzi sobie także przygotowywane przez Annę Frontczak-Salivonchyk Factoriel. Pięciolatek ze startu na start notował lepszy rezultat (ostatnio był trzeci i drugi) i w dzisiejszym drugim biegu dla kłusaków minął celownik jako pierwszy, powożony przez Vasyla Finchuka. Roli faworyta znów nie sprostał Fulham , który słabł na prostej, a do tego został zdyskwalifikowany. Drugi był dziewięcioletni Buzyrys.

W gonitwie dla debiutujących dwulatków bezkonkurencyjna okazała się irlandzkiej hodowli Lady Joanna ze stajni Macieja Jodłowskiego. Dosiadał jej Anton Turgaev. Podium w tej gonitwie uzupełniły konie Adama Wyrzyka: Wedding Ring i Australian Spirit.

Największą niespodziankę sprawiła dzisiaj Datula, wygrywając pewnie przed Travną bieg handikapowy najniższej kategorii. Zwyciężczyni w totalizotorze była ostatnią grą i mocno przyczyniła się do trafienia septymy zaledwie przez jedną osobę. Warto odnotować, że klacz Piotra Piątkowskiego do zwycięstwa poprowadził ukraiński jeździec Artur Klochynskyi, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w Polsce.

30 zwycięstw w sezonie przekroczył już Szczepan Mazur. Dzisiaj triumfował dwukrotnie: na skreślonym z listy derbowej ogierze Candy Rider oraz na Mazovii Queen. Aktualny czempion toru ma już na koncie 31. zwyciestw i powiększył przewagę nad drugim w klasyfikacji Kamilem Grzybowskim do 15 oczek.