Loterie 30 stycznia 2020

Historia najpopularniejszej gry liczbowej w Polsce

Znana wszystkim Polakom gra liczbowa Lotto organizowana jest przez Totalizator Sportowy – jedynego w Polsce legalnego organizatora gier liczbowych i loterii pieniężnych – już od ponad 60 lat. Zakłady zawierać można w kolekturach na terenie całej Polski, a od grudnia 2018 roku także przez Internet na stronie www.lotto.pl oraz w aplikacji mobilnej LOTTO. Gra w latach 1957-1975 nazywała się „Toto-Lotek”. W 1975 r. zmieniono nazwę na „Duży Lotek”, a w 2009 roku na „Lotto”, pod którą sprzedawana jest do dziś.

Na czym polega gra Lotto?

Lotto polega na wytypowaniu wyników losowania 6 liczb z zakresu od 1 do 49. Lotto jest grą kumulacyjną, tj. w przypadku gdy w danym losowaniu żaden z graczy nie wytypuje prawidłowo sześciu wylosowanych liczb, pula na wygrane I stopnia przechodzi na kolejne losowanie. Dzięki temu, w puli na „szóstki” może się znaleźć nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Szansa na główną wygraną to 1:13 983 816.

Wygrane są wypłacane za trafienie co najmniej 3 liczb – wygrana za „trójkę” to 24 zł. Pozostałe wygrane zależą od kwoty wpłaconych przez graczy stawek. Im więcej zawartych zakładów, tym większa pula na wygrane.

Od 2012 roku do Lotto można dokupić opcję Plus, dzięki której liczby z zakładu Lotto biorą udział w dodatkowym losowaniu 6 z 49 liczb, w którym do wygrania jest 1 000 000 zł. Plus do zakładu Lotto kosztuje tylko złotówkę.

Jak grać w Lotto?

Pojedynczy zakład Lotto kosztuje 3 zł, w tym 2,40 to stawka, do której doliczana jest dopłata w wysokości 25% stawki (w Lotto wynosi ona 0,60 zł). Podobnie dzielona jest opłata za Plusa. Kwoty wpłaconych dopłat trafiają docelowo na rachunek Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (77% wpływów z dopłat), Funduszu Promocji Kultury (20% wpływów z dopłat) oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (3% wpływów z dopłat).

Warto zagrać systemem, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną i wysokość wygranej. Grając w Lotto lub Lotto Plus nie musimy ograniczać się do typowania 6 liczb z 49. Możemy wybrać grę systemem i wytypować 7, 8, a nawet 12 liczb ze zbioru 49. Im więcej liczb typujemy, tym większe mamy szanse na wygraną, a prawidłowe trafienia premiowane są zwielokrotnieniem wygranej.

Super Szansa dodatkową opcją na wygranie milionów

Grając w Lotto, Mini Lotto, Multi Multi, Ekstra Pensję lub Kaskadę w punkcie sprzedaży, można poprosić o Super Szansę, by grać o dodatkowe 2 miliony. Jeżeli gracz gra blankietem, zaznacza odpowiednie pole. Przypomnijmy, że Super Szansa to siedmiocyfrowy numer z zakresu od 0000000 do 9999999. Trafione cyfry sprawdzamy od końca numeru. Zakład Super Szansy to 2 zł.

Kumulacje

Największa kumulacja w Lotto miała miejsce 7 maja 2016 roku, kiedy pula na wygrane I stopnia przekroczyła 57 milionów złotych. Wówczas padły trzy wygrane (w Sosnowcu, Krakowie i Zamościu), które wyniosły po 19 268 238,40 zł każda. Najwyższa pojedyncza wygrana w Lotto padła 16 marca 2017 roku w miejscowości Skrzyszów w województwie małopolskim i wyniosła 36 726 210,20 zł. Gracz zagrał na chybił trafił.

Gdzie można grać w Lotto?

W grudniu 2018 roku została uruchomiona sprzedaż Lotto przez Internet – na stronie www.lotto.pl oraz za pomocą aplikacji mobilnej LOTTO dostępnej na systemy Android oraz iOS. Warunkiem gry jest utworzenie konta poprzez rejestrację na stronie internetowej. Do gry mogą przystąpić tylko osoby pełnoletnie.

Ciekawostki

– W Lotto możliwych jest 13 983 816 różnych kombinacji 6 liczb. Koszt obstawienia wszystkich kombinacji wynosi 41 951 448 zł.

– Nie ma znaczenia czy gracz gra na chybił trafił, czy podaje swoje liczby. Wielu graczy stawia na stałą kombinację, ufając, że w końcu musi ona paść.

– Poprawne wytypowanie sześciu liczb jest równie prawdopodobne dla dowolnego zestawu liczb. Obstawiając najbardziej trywialną kombinację: 1, 2, 3, 4, 5, 6 szansa na zwycięstwo jest identyczna, jak przy wyborze dowolnie innego zestawu. Prawdopodobieństwo prawidłowego wytypowania 3, 4 czy 5 liczb też nie zależy od wybranego zestawu liczb. Nie ma też znaczenia fakt, kiedy ostatni raz padła dana liczba, każde losowanie jest niezależnym zdarzeniem i szansa na wylosowanie dowolnej liczby ze zbioru zawsze jest taka sama.

– W 1995 w Olsztynie ten sam gracz trafił dwie “szóstki” w odstępie dwóch tygodni.