18.04.2025 09:06

Interpelacja w sprawie ograniczenia reklam zakładów bukmacherskich

Poseł Adam Gomoła skierował interpelację w sprawie ograniczenia reklam bukmacherskich do ministra finansów. Polityk zastanawia się, co trzeba zrobić, by nie dochodziło do uzależnień.

Interpelacja w sprawie ograniczenia reklam zakładów bukmacherskich
Autor zdjęcia: YouTube

Reklama bukmacherskich w Polsce staje się coraz bardziej powszechna. Jest obecny w telewizji, Internecie, na stadionach sportowych oraz w przestrzeni publicznej. W związku z tym legalne zakłady bukmacherskie obejmują źródło skutków budżetowych, ich szeroka promocja może prowadzić do zapobiegania uzależnieniom od hazardu, szczególnie wśród młodzieży i osób podatnych na tego typu nałogi – pisze Adam Gomoła.

Rosnący kłopot z hazardem

Wzrost nałogu od hazardu badania „Oszacowanie analizy oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników zagrażających i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2023/2024”, zorganizowane przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej. Mówi ono o wzroście liczby Polaków w wieku 15+ stosujących obecnie patologiczne zagrożenie oszacowanej na 35 319 osób, w ciągu ostatnich pięciu lat liczba osób grających patologicznie wynosi 30%. – zaznacza parlamentarzysta.

Adam Gomoła sformułował pytania do ministra finansów:

Czy ministerstwo posiada dane statystyczne dotyczące liczby małoletnich, którzy nie zgadzają się z częstotliwością transmisji z usług bukmacherskich?

Czy ministerstwo przeanalizowało wpływ reklam bukmacherskich na wzrost uzależnienia od hazardu?

Czy możliwość stosowania regulacji ograniczających występowanie zawodników, szczególnie w kontekście reklamowania dla młodzieży?

Czy w przypadku ministerstwa obowiązują przepisy skutecznie zapobiegające dodatkowym skutkom dodatkowych reklam bukmacherskich?

Czy ministerstwo obejmuje ryzyko wystąpienia z organizacją, która obejmuje profilaktykę uzależnień, w celu zapobiegania skutkom objętym promocją hazardu?

Udostępnij
Bartłomiej Najtkowski

Bartłomiej Najtkowski