Ogolna 5 czerwca 2020

Intralot odnotował straty w pierwszym kwartale 2020 roku

Firma Intralot opublikowała dane, z których wynika, że poniosła duże straty w pierwszym kwartale 2020 roku. 

Pandemia koronawirusa, a sytuacja Intralot

Przypomnijmy, że Intralot to grecka firma, która zajmuje się dostarczaniem gier hazardowych, systemów do zarządzania zakładami bukmacherskimi, czy innych usług hazardowych do licencjonowanych firm na całym świecie. Tym samym Intralot działa jako sprzedawca, ale także operator.

W związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa Intralot poniósł duże straty w pierwszym kwartale 2020 roku, ponieważ drastycznie spadły (około 66% – przyp.red) jego przychody brutto z gier. Co więcej na kryzysie ucierpiały również liczne współprace Intralotu. Wszystko to doprowadziło do załamania się przychodów w wielu działach firmy. Największy spadek przychodów z kontraktów menedżerskich wyniósł 66,4% do 8,1 mln EUR. Intralot uważa, że główną przyczyną tego spadku był nie koronawirus, a utrata praw do tureckiego monopolisty, Iddaa na rynku zakładów bukmacherskich. Choć sam wirus także odegrał dużą rolę w spadkach obrotów.

Zerwanie umowy z Eurobetem

Intralot ogłosił, że ​​spadek przychodów operacyjnych i obrotów był spowodowany głównie zerwaniem umów z lokalnym operatorem Eurobet oraz zmianą metod raportowania dla Eurofootball w Bułgarii. Tylko na rynku bułgarskim intralot stracił 71,4 mln EUR. Z kolei przychody z rynku na Malcie spadły z powodu zawieszenia niemal wszystkich rozgrywek sportowych na czas pandemii koronawirusa.

W rezultacie całkowity obrót Intralot w pierwszym kwartale 2020 roku wyniósł 101,9 mln EUR, co oznacza spadek o 47,1% porównując do tego samego okresu czasu przed rokiem. Z tej kwoty 49,6 mln euro pochodziło z obu Ameryk, co stanowi wzrost o 2,5%. Obroty z Europy spadły jednak o 66,6% do 47,9 mln euro, podczas gdy obroty z innych rynków spadły o 52,4% do 14,0 mln euro. Firma przetworzyła zakłady bukmacherskie za 3,72 mld € w omawianym kwartale, z czego 1,93 mld € pochodziło z Ameryki Północnej, co stanowi wzrost o 22,6%, zaś 834 mln € (spadek o 19,5%) pochodziło z Europy Zachodniej.

Podsumowując najważniejsze rynki – Intralot stracił na usługach bukmacherskich 85% w pierwszym kwartale 2020 roku porównując do roku poprzedniego. Obroty z loterii spadły o 15,4% do 66,4 mln €.

Powrót do wcześniejszych planów budżetowych w listopadzie

Intralot uważa, że względna aktywność na wielu rynkach wzrośnie w czerwcu, a to oznacza, że do wcześniejszych planów budżetowych będzie można powrócić w okolicach listopad lub grudnia.

– Pandemia koronawirusa wpłynęła na działalność gospodarczą i biznesową na całym świecie. Zakres jej wpływu będzie zależeć od kilku kwestii. Przede wszystkim od polityki rządów w danych krajach, a co za tym idzie od wprowadzonych ograniczeń i obostrzeń. Na amerykańskim przykładzie z marca i początku kwietnia widać, że brak wydarzeń sportowych sprawił, że znacznie spadła EBITDA. Warto zaznaczyć, że większość sieci retail była tam wówczas otwarta, ale spadki i tak były spore – czytamy w wiadomości opublikowanej przez Intralot.

Dyrektor wykonawczy Grupy Intralot, Christos K. Dimitriadis uważa, że pomimo słabych wyników firma podąża w dobrym kierunku. Jego zdaniem w długoterminowej perspektywie na pewno przyjdą zyski, a obroty się zwiększą.

Plan awaryjny na czas kryzysu

Aby złagodzić skutki pandemii, Intralot wdrożył plan awaryjny. Aż 80% pracowników przeniosło się na pracę zdalną. Firma zaznaczyła przy tym, że może to doprowadzić do opóźnień nowych produktów i produkcji hardware’u.

Odroczono również nakłady inwestycyjny o około 13 milionów euro, a także zmniejszono koszty operacyjne o 15 milionów euro w 2020 roku. Ponadto Intralot utrzymał współpracę z doradcami finansowymi z Evercore Partners, a także prawnymi z Allen & Overy w celu wdrożenia strategicznych alternatyw biznesowych.