Jak bukmacherzy ustalają kursy?
Cechą charakterystyczną zakładów bukmacherskich są oczywiście kursy. Gracze najczęściej poszukują tych, które zagwarantują im jak najwyższe wygrane. Jednak rzadko zwraca się uwagę na to, jak bukmacherzy ustalają kursy poszczególnych zakładów. Dlaczego dzieje się tak, że kurs na faworyta wydaje się być wysoki? Czy każdy może zostać analitykiem sportowym i pracować dla bukmachera? Wiele osób, które coraz bardziej zagłębiają się w sztukę obstawiania zakładów sportowych, zadaje sobie te pytania. Odpowiadamy kto i w jaki sposób odpowiada za obliczanie kursów bukmacherskich!
Jak bukmacherzy ustalają kursy? – wprowadzenie
Zakłady bukmacherskie są w naszym kraju coraz popularniejsze. Poszerza się również liczba podmiotów, które oferują możliwość zawierania zakładów wzajemnych za pieniądze. Wiele osób traktuje grę “u buka” jedynie jako rozrywkę i dodatek do kibicowania swojej ulubionej drużynie lub lidze, którą regularnie śledzi. Inni z kolei z typowania stworzyli główne źródło swojego utrzymania. Bukmacherzy nieustannie poszerzają swoją ofertę. Spora część z nich intensywnie działa na rynku internetowym, który jest zdecydowanie bardziej dynamiczny od tego, który skupia się wokół punktów naziemnych.
Czym są kursy bukmacherskie?
Kurs bukmacherski to, w najbardziej ogólny sposób rzecz ujmując, szansa (możliwość), jaką organizator zakładów wzajemnych daje na wybrane przez nas zdarzenie. Do czego przydają się kursy bukmacherskie? Dzięki nim można:
- oszacować potencjalną wygraną gracza, który decyduje się obstawić konkretne zdarzenie,
- wyrazić prawdopodobieństwo wydarzenia się konkretnej sytuacji w meczu, pojedynku lub w ramach innego zakładu.
Ustalony kurs bukmacherski w postaci dziesiętnej, taki jak stosuje się między innymi w Polsce, jest niezwykle czytelny dla użytkownika chcącego zawrzeć zakład. Dzięki temu, aby poznać wysokość ewentualnej wygranej, wystarczy pomnożyć ten dziesiętny kurs przez stawkę, jaką inwestujemy w grę. I nie jest nam potrzebny żaden przelicznik kursów bukmacherskich – wystarczy zwykły kalkulator.
Kto zajmuje się ustaleniem kursów bukmacherskich?
Ustalaniem kursów na poszczególne zdarzenia bukmacherskie zajmują się tak zwani oddsmakerzy, czyli po prostu – analitycy sportowi. Powstanie pojedynczego kursu wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać, wszak nie jest efektem dwóch kliknięć w arkuszu kalkulacyjnym. Oddsmakerzy opierają się na danych dostarczanych im przez specjalistyczne algorytmy komputerowe, jednak muszą posiadać obszerną wiedzę na temat konkretnej dyscypliny sportu. Tak, czynnik ludzki w tej dziedzinie jest niezwykle ważny. Muszą oni potrafić posługiwać się rachunkiem prawdopodobieństwa, a także statystykami poszczególnych drużyn czy zawodników, którzy będą się ze sobą mierzyć w najbliższym czasie.
Od czego zależy wysokość kursu bukmacherskiego?
Wysoki kurs, niski i tak zwany pewniak. Każdy kto kiedykolwiek miał styczność z grą u bukmachera, zdecydowanie wie, co oznaczają poszczególne pojęcia. Dla przypomnienia:
- wysoki kurs to taki, który ma mniejsze prawdopodobieństwo zdarzenia, ale dzięki temu wygrane będą większe,
- niski kurs odwrotnie – większa szansa na trafienie, mniejszy wpływ do naszego portfela,
- pewniak to rzecz oczywista – zakład, który jest praktycznie z góry przesądzony i w związku z tym ma bardzo niski kurs. Takim meczem może być starcie Manchesteru City z Port Vale w Pucharze Anglii. Z całym szacunkiem dla Port Vale.
Kurs zależny jest oczywiście od formy danej drużyny, formy przeciwnika, kontuzji, historii spotkań, sytuacji w ostatnich dniach wewnątrz klubu. Te wszystkie czynniki, składają się na wysokość kursu, który jest ustalany po skorzystaniu z danych, dostarczanych przez specjalistyczne systemy komputerowe. Oczywiście na wysokość kursu ma również wpływ marża bukmacherska, którą narzucać będzie każdy organizator zakładów. Jest wręcz oczywiste, że taka musi się znaleźć, ponieważ celem założenia spółki bukmacherskiej jest oczywiście… zarabianie na porażkach graczy i odpowiedniej marży.
Przeliczenie kursu bukmacherskiego na prawdopodobieństwo – jak to zrobić?
Dokonanie przeliczenia kursu bukmacherskiego na prawdopodobieństwo jest niezwykle proste. Wystarczy, że dla danego zakładu skorzystamy ze wzoru:
1 / dziesiętny kurs * 100 = prawdopodobieństwo.
Całość najlepiej zobrazuje nam zaprezentowanie tego na przykładzie. Bukmacher Betfan przed spotkaniem ⅛ finału Ligi Europy pomiędzy Interem Mediolan, a Getafe zaproponował następujące kursy: 1,79 – 3,35 – 5,00.
Z łatwością z podanych wartości, mając wiedzę z poprzedniej części artykułu, można wysnuć wniosek, że to drużyna z północy Włoch była faworytem w starciu z ekipą spod Madrytu. Przyjrzyjmy się dokładniej tym wartościom:
- wygrana Interu Mediolan: 1 / 1,79 * 100 = 55,86%
- remis: 1 / 3,35 * 100 = 29,85%
- wygrana Getafe: 1 / 5,00 * 100 = 20%
Natomiast jeśli znamy prawdopodobieństwo, wyrażone w procentach, wówczas możemy obliczyć kurs bukmacherski. W tym przypadku skorzystamy ze wzoru:
1 / prawdopodobieństwo = kurs.
Kontynuując przykład meczu Interu Mediolan z Getafe na podstawie kursów, które swoim graczom przed spotkaniem zaoferował bukmacher Betfan, obliczyć możemy wartości, w przybliżeniu potwierdzając nasze poprzednie obliczenia:
- wygrana Interu Mediolan: 1 / 0,55 = 1,81
- remis: 1 / 0,29 = 3,44
- wygrana Getafe: 1/ 0,2 = 5.
Co to jest marża bukmachera i ile może wynosić?
Zastanawiacie się zapewne jak to jest możliwe, że prawdopodobieństwo zdarzeń w meczu Interu Mediolan z Getafe jest wyższe niż 100%. Tak, to prawda. 55,86% + 29,85% + 20% to dokładnie 105,71%. Dlaczego dzieje się tak, że wartość przekroczyła 100%? Każdy dodatkowy procent powyżej setki to tak zwana marża bukmacherska. U którego bukmachera najlepiej zagrać? U takiego, którego marża jest niższa niż u konkurencji. Wszak w przypadku remisu Interu Mediolan z Getafe bez marży za każdą postawioną złotówkę moglibyśmy wygrać 3,44 złote, tak w ostatecznym rozrachunku w Betfanie zgarniemy 3,35 złotego (minus oczywiście podatek). Ile w rzeczywistości może wynosić marża bukmacherska? Tak naprawdę jej wysokość zależna jest od tego, jaką kwotę bukmacher pragnie na swoich graczach zarobić. Wszak organizowanie zakładów wzajemnych ma głównie na celu przyniesienie korzyści organizatorowi. Jednak musi on mieć na uwadze, że gracze po pewnym, dłuższym bądź krótszym, okresie, mogą zdecydować się na zmianę “buka”, który narzuca na nich niższą marżę. Dlatego u wielu bukmacherów marże bukmacherskie stoją na dość podobnym poziomie i osiągają wartość kilku procent.
W jaki sposób zostać analitykiem sportowym bukmachera?
Na polskim rynku działa już 19 podmiotów bukmacherskich. Nie raz na portalach z ogłoszeniami o pracę możemy znaleźć oferty, które pozwalają na pracę u bukmachera, jednak nie zawsze jest to posada analityka sportowego. Aby zostać oddsmakerem trzeba mieć naprawdę sporą wiedzę na temat sportu, którym zamierzamy się zajmować. Są nimi często gracze, którzy postanowili przejść na “ciemną stronę mocy”, a dotychczas byli wyróżniającymi się typerami. Dobry analityk poza wiedzą na temat konkretnej dyscypliny sportu ma również wiedzę na temat, szeroko pojętego, posługiwania się liczbami. Rachunek prawdopodobieństwa, statystyka, praca z algorytmami komputerowymi firmy – to elementy obowiązkowe. Jeśli dodatkowo analityk jest w stanie dotrzeć do informacji, które nie są przekazywane mediom, a mogą mieć wpływ na wysokość kursów, to również jest bardzo pożądana wartość dodana, jednak z oczywistych względów – nieobowiązkowa.
Czy istnieją prawne ograniczenia kursów bukmacherskich?
Polsk ustawa hazardowa jest dość restrykcyjna, jednak fani sportu mają możliwość obstawiania kursów bukmacherskich. Państwo nie ma monopolu na zakłady wzajemne, dlatego ich organizatorzy nie są w żaden sposób związani jeśli o wysokość ustalanych kursów. Warto mieć jednak na uwadze, że gra jest możliwa tylko u legalnych bukmacherów, którzy posiadają stosowną licencję Ministerstwa Finansów. Dzięki temu mamy pewność, że nasze wygrane, niezależnie od wysokości stawki oraz kursu, zostaną wypłacone nam za każdym razem.
Który bukmacher oferuje najwyższe kursy?
Nie można wskazać jednoznacznie bukmachera z najwyższymi kursami, ponieważ wiele z nich zależnych jest od charakteru zdarzenia. Czasami zdarza się nawet sytuacja, w której w danej kolejce rozgrywek, na przykład w Ekstraklasie lub Premier League, na każde spotkanie inny bukmacher daje wyższe zakłady. Nic więc dziwnego, że wielu doświadczonych graczy, stawia jednocześnie swoje typy u sporej liczby “buków”.
Błędy bukmacherów – kiedy z nich skorzystać?
Uważni obserwatorzy ofert zakładów wzajemnych, bez większych problemów są w stanie wychwycić zakłady o niekorzystnym dla bukmachera kursie. To tak zwany valuebet. Czym jest? To taki kurs, którego prawdopodobieństwo bukmacher określił na przykład na 20%, a naszym zdaniem to błędna ocena i powinno ono oscylować w granicy 30%. Dzieje się tak w przypadku, jeśli analityk przeoczy jakieś ważne dane statystyczne, na przykład kontuzję pierwszego bramkarza i narodziny syna rezerwowego, przez co w dniu meczu do bramki wejdzie szesnastolatek z drużyny juniorów. Na valuebet również znaleźć możemy wzór:
(oszacowany przez nas procent na sukces zdarzenia / 100) / kurs wydarzenia ustalony przez bukmachera
Jeśli wartość tego dzielenia będzie wyższa od 1, wówczas mamy do czynienia z valuebetem. I oczywiście w takiej sytuacji aż żal nie skorzystać z takiej możliwości, jaką przyniósł nam los!
Porównywanie kursów bukmacherskich – jak to zrobić?
Oczywiście rozwiązaniem dla największych leniuszków pośród graczy, jest skorzystanie z dostępnych porównywarek kursów bukmacherskich. Wystarczy w Google wpisać odpowiednie hasło, takie jak: porównywarka zakładów bukmacherskich, by po chwili otrzymać pełną listę organizatorów zakładów, u których możemy postawić swoje pieniądze. Wielu graczy wybiera jednak tradycyjną metodę i na własną rękę wertuje wiele kart w przeglądarce, aby w ten sposób znaleźć najlepsze typy dla siebie.
Gdzie znaleźć archiwum kursów bukmacherskich?
Tutaj także możemy wybrać drogę na skróty i za pomocą przeglądarki odnaleźć archiwum typów bukmacherskich. Jednak gdy zdecydujemy się na tworzenie własnego archiwum kursów, jesteśmy w pełni zabezpieczeni w kwestii jego wiarygodności, dotyczy tych bukmacherów, u których regularnie gramy i informuje o rozgrywkach, które najczęściej obstawiamy. Dzięki takim możliwościom możemy porównać ze sobą kursy na taki sam mecz z na przykład poprzedniego sezonu, co ułatwia nam typowanie, gdyż mamy już pewien sygnał, w jakim kierunku zmierzają analitycy naszego bukmachera.
Pytania i odpowiedzi
Czy niski kurs na wybrane zdarzenie to pewna wygrana?
Niski kurs oznacza, że bukmacher stoi na stanowisku, że wydarzenie jest znacznie bardziej prawdopodobne od innego. Jednak powiedzmy sobie szczerze. W świecie sportu zdarzało się tak wiele niespodzianek, które zszokowały wszystkich, że nie można nigdy powiedzieć, że obstawianie któregoś z zakładów to w pełni pewna wygrana, gdyż zawsze istnieje ryzyko, choć niewielkie, przegrania.
Czy obstawić spotkanie przed rozpoczęciem czy wybrać typowanie w trakcie meczu?
Nowi gracze mogą zadawać sobie pytanie, czy lepiej obstawiać mecze na żywo, czy przed ich rozpoczęciem. Fakty są takie, że kursy w trakcie spotkań lub pojedynków są wyższe z tego względu, że wpływa na nie więcej boiskowych zmiennych. Jednak typując jeszcze przed meczem, mamy więcej czasu na przemyślenie i podjęcie rozsądnej decyzji. Wydawać by się mogło, że kursy live są nawet stawiane pod wpływem emocji, jednak dzięki aplikacjom mobilnym, coraz większe grono graczy obstawia spotkania, które właśnie ogląda, niezależnie od miejsca w którym się aktualnie znajduje. Dlatego część z graczy postawi na wybory przed pierwszym gwizdkiem, z kolei inni będą woleli typować w trakcie.
Wygrana niższa od kursu – dlaczego tak się stało?
Jest to związane z wysokością podatku bukmacherskiego, który w naszym kraju wynosi dokładnie 12% od wniesionego wkładu. W związku z tym, jeśli postawimy 100 zł na dany zakład, nasz wkład realny, po odjęciu podatku należnego państwu, będzie wynosił 88 zł.