Ogolna 2 sierpnia 2021

John Vitti z Versus Game o przyszłości zakładów bukmacherskich w USA. Czy to przełom?

Niedawne badanie przeprowadzone przez American Gaming Association wykazało, że ponad 20 milionów Amerykanów planowało obstawić tegoroczne letnie igrzyska olimpijskie. A ponieważ coraz więcej stanów legalizuje zakłady sportowe w USA, mowa o bardzo dużym i jeszcze nienasyconym rynku. Zdaniem CEO Versus Game, Johna Vitti'ego należy szukać jednak bardziej kreatywnych zakładów, by przyciągnąć klientów. 

“Użytkownicy niech sami decydują”

Myślę, że dochodzimy do momentu, w którym najlepszym rynkiem będą zakłady tworzone przez samych klientów. Moim zdaniem świętym Graalem będzie właśnie treść generowana przez użytkowników… I tym właśnie zajmuje się już Versus Game. Pozwalamy ludziom nie tylko grać, ale także tworzyć zakłady. Tak by mogli obstawiać to czym się naprawdę interesują i co lubią. By mogli się tym dzielić z przyjaciółmi i dobrze przy tym bawić – powiedział Vitti w wywiadzie dla Yahoo Finance Live.

Versus Game powstało w 2019 roku. Firma stworzyła platformę, na której gracze mogą sami spekulować na temat zakładów sportowych, a tym samym tworzyć własne propozycje zdarzeń. Jeśli ktoś potrafi spekulować, wygrywa. Do platformy dołączona jest również aplikacja mobilna.

Czy to przyszłość zakładów sportowych?

Trudno powiedzieć, ponieważ nie ma mowy tutaj o odkryciu przysłowiowej Ameryki. Tego typu zakłady na polskim rynku są już od dawna, ale trzeba oddać Versus Game, że nie są tak dobrze opakowane. Co więcej polscy bukmacherzy nie przyjmują na nie dużych stawek. Zwykle maksymalnie można zagrać za kilkaset złotych. I to w zależności od operatora, ponieważ są firmy, który limitują takie zakłady nawet na poziomie 50 lub 100 złotych. Obecnie na naszym rynku wygląda więc to tak, iż bukmacherzy wykorzystują tego typu zakłady jako kolejny kanał marketingowy, a nie realną sprzedaż.

Warto zaznaczyć również, że Ameryka jest zupełnie innym rynkiem. Gracze z tamtego regionu charakteryzują się inną kulturą, niż nasi rodzimi. Tamtejsza społeczność nadal dużo bardziej interesuje się szeroko pojętym show-biznesem, niż Europejczycy. Tym samym istnieje szansa, że tam lepiej przyjmą się zakłady np. na imię dziecka Justina Biebera i Hailey Baldwin, niż Roberta i Anny Lewandowskich.

Nowe otwarcie w USA

Wzrost popularności zakładów sportowych w USA trwa w najlepsze. Oczywiście wszystko dzięki temu, że w 2018 roku Sąd Najwyższy uchylił prawo zakazujące zakładów sportowych w większości kraju. Obecnie obstawianie wydarzeń sportowych legalne jest już w ponad dwudziestu stanach.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio były pierwszymi, które Amerykanie mogli aż tak swobodnie obstawiać. W rozmowie z Yahoo Finance w zeszłym tygodniu Vitti zwrócił uwagę, że IO wywołały duży entuzjazm wśród graczy, ponieważ ludzie czuli głód emocji, po tym jak w czasie pandemii większość rozgrywek sportowych było zawieszonych: – Podczas światowego lockdownu ludzie byli przygnębieni, że nie mogą oglądać swoich ulubionych drużyn. Zatraciła się wspólnota, ale teraz znowu to wszystko powróciło. Takie rzeczy sprzyjają rozwojowi zakładów sportowych – zakończył Vitti.

Celem Versus Game jest sprawienie, by gracze poczuli się jak sportowcy i mieli większą decyzyjność w tym o co się zakładają. Czy przyniesie to ogromny sukces firmie? Przekonamy się niebawem, ale z całą pewnością sam pomysł nie jest przełomowy, ponieważ tego typu zdarzenia od dawna można obstawiać w wielu krajach. W tym także w Polsce, jedną z najlepszych i najciekawszych ofert na takie zdarzenia ma m.in. BETFAN.