Bukmacherka 14 października 2019

Kara dla Betfred za nieprzestrzeganie procedur przeciwko praniu pieniędzy

Petfre Gibraltar Limited, operator hazardu online znany jako Betfred, zapłaci grzywnę za umożliwienie prania pieniędzy jednemu z klientów. Kwota grzywny, 322 000 GBP, została zaproponowana przez UK Gambling Commission.

Klient Betfred w ciągu dwunastu dni dokonał depozytów na kwotę 210 000 funtów. Z tej sumy gracz przegrał aż 140 000 funtów. Dochodzenie organu nadzorczego rozpoczęło się po tym, jak UKGC otrzymała informację o skazanym za oszustwo na kwotę 2 mln funtów mężczyźnie. Komisja uznała tak wysokie depozyty w krótkim czasie za podejrzane i oceniła, że w Betfred występują uchybienia w polityce i procedurach przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Stwierdzono również, że operator nie przestrzegał obowiązków określonych w ustawie o dochodach z przestępczości z 2002 r.

Klient, o którym mowa, otworzył konta u wielu operatorów hazardowych w krótkim czasie, dokonując dużych depozytów i tracąc znaczne kwoty. W przypadku Betfred klient zdeponował 210 000 GBP w ciągu 12 dni w listopadzie 2017 r.
Podczas dochodzenia Komisja stwierdziła, że klient nie dostarczył wymaganych dokumentów Source Of Funds (SOF), o które Betfred poprosił dwukrotnie w listopadzie 2017 roku, a pomimo tego bukmacher pozwolił mu na grę.

Betfred zaakceptował wykazane przez UKGC niedociągnięcia w procedurach przeciwdziałania praniu pieniędzy. Komisja ostatecznie uznała, że naruszenie wynikało z niedociągnięcia w środkach zapobiegawczych, a nie z braku spójnej polityki przeciwdziałania praniu pieniędzy, którą od czasu kontroli zweryfikowano i zaimplementowano. Komisja przyznała również, że naruszenie było odosobnionym incydentem, a Betfred chętnie współpracował z organem regulacyjnym. Operator był skłonny zapłacić karę w wysokości zysków brutto, które powstały w wyniku nieprzestrzegania przepisów AML i gry klienta za środki pochodzące z oszustw.

UKGC i Betfred uzgodnili ugodę w wysokości 322 000 £. Z tej kwoty 140 000 funtów zostanie zwrócone do firmy, która padła ofiarą oszustwa. Betfred przekaże również 182 000 funtów na sfinansowanie krajowej strategii Komisji na rzecz ograniczenia szkód hazardowych. Oprócz szczegółów ugody Komisja opublikowała wytyczne dla operatorów gier hazardowych online i w punktach naziemnych, aby upewnić się, że przestrzegają oni zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy. Operatorzy powinni sprawdzić, czy przeprowadzają odpowiednie oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu dla ich działalności oraz czy odpowiednio monitorują klientów i dokładają należytej staranności do weryfikacji depozytów. Komisja wezwała również licencjobiorców do rozważenia, czy posiadają wystarczające zasady i procedury, które przewidują szczególne sytuacje związane z praniem pieniędzy oraz czy ich obecne zasady i procedury AML są skuteczne.