Ogolna 23 września 2022

Kontrowersyjny operator bez licencji sponsorem IEM. Ustawa hazardowa znów zostanie złamana?

Na przełomie stycznia i lutego 2023 roku do katowickiego „Spodka” wraca Intel Extreme Masters. Jedno z największych wydarzeń w świecie e-sportu ponownie zawita do naszego kraju i z pewnością cieszyć się będzie ogromnym zainteresowaniem. Niestety wszystko wskazuje również na to, że impreza stanie się okazją do promowania swoich usług przez nieposiadającego polskiej licencji rosyjskiego operatora 1xBet, który ponadto niejednokrotnie oskarżany był o stosowanie nieuczciwych praktyk.

W „Spodku” znów dojdzie do złamania prawa?

O długiej liście zarzutów wobec 1xBet pisaliśmy na łamach Interplay jakiś czas temu. Przypomnijmy jednak niektóre z nich: łamanie przepisów hazardowych wielu państw, kradzież własności intelektualnej, niewypłacalność, pranie pieniędzy i wsparcie dla reżimu Władimira Putina. Dla rosyjskiego operatora zasady moralne i etyczne nie są żadnym wyznacznikiem. W przeszłości firma prowadziła chociażby zakłady na rozgrywki dzieci, reklamowała się na stronach internetowych zawierających treści niezgodne z prawem, zdecydowała się nawet na realizację kontrowersyjnego pomysłu „kasyna Pornhub”. Wszystkie działania 1xBet doprowadziły w końcu do tego, że wiele klubów piłkarskich, takich jak chociażby Chelsea, Tottenham i Liverpool zdecydowały się zakończyć współpracę z operatorem.

Nieuczciwe praktyki stosowane przez 1xBet stają się szczególnie problematyczne w obliczu faktu, że rosyjski bukmacher pozostaje jednym ze sponsorów Intel Extreme Masters – e-sportowej imprezy, która na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku odbędzie się w katowickim „Spodku”. Oprócz kwestii związanych z wątpliwą etyką działań biznesowych operatora, uwagę organizatorów powinien zwrócić jeszcze jeden fakt. 1xBet nie jest licencjonowanym polskim bukmacherem. Ewentualna promocja swoich produktów przez rosyjską firmę, podczas wydarzenia, które będzie miało miejsce na terenie naszego kraju, będzie sprzeczna z obowiązującym w Polsce prawem.

1xBet przedłuży czarną serię?

Wszystko wskazuje więc na to, że już w lutym przyszłego roku po raz kolejny może dojść do złamania polskiej ustawy hazardowej. Nie jest to bowiem pierwszy przypadek, kiedy logo operatora, który nie posiada zezwolenia na działalność i promowanie swoich produktów na polskim rynku, pojawi się podczas wydarzenia związanego ze sportem. Co ciekawe, po raz ostatni sytuacja taka również miała miejsce w katowickim „Spodku”, gdzie, podczas spotkania mistrzostw świata, siatkarze reprezentacji Bułgarii wystąpili w koszulkach z logiem nielicencjonowanego operatora. Wcześniej tego typu sytuacje miały miejsce także podczas meczów polskich klubów w europejskich pucharach.

Łamanie ustawy hazardowej to w naszym kraju plaga, a organy, które mogłyby temu przeciwdziałać, wzajemnie przerzucają na siebie odpowiedzialność. Czy podobnie będzie i tym razem? Czy nieposiadający odpowiedniej licencji rosyjski operator, który oskarżony jest chociażby o przekazywanie danych osobowych obywateli Ukrainy, którego twórcy cały czas pozostają nieuchwytni i zostali umieszczeni na międzynarodowej liście poszukiwanych przez Wielką Brytanię, pojawi się podczas wielkiego e-sportowego święta w katowickim „Spodku”? O to zapytaliśmy dział prasowy Intel Extreme Masters oraz Miasto Katowice.

Pytania do Miasta Katowice

1. Czy posiadają Państwo informacje dotyczące grona sponsorów wydarzenia Intel Extreme Masters, które w dniach 31.01.2023 – 12.02.2023 odbywać będzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek w Katowicach?

2. Czy mają Państwo świadomość, że w gronie sponsorów wydarzenia znajduje się nieposiadający polskiej licencji rosyjski operator zakładów 1xBet, który oskarżany jest m.in. o wspieranie polityki prezydenta Rosji Władimira Putina, pranie brudnych pieniędzy, czy promowanie kasyna “Pornhub” oraz wiele nieuczciwych praktyk?

3. W jaki sposób odniosą się Państwo do faktu, iż 1xBet zamierza promować swoje usługi podczas wydarzenia organizowanego na terenie Miasta Katowice?

4. Czy mają Państwo świadomość, że jeśli dojdzie do tego wydarzenia, a sponsorem pozostanie ww. podmiot bukmacherski zostanie złamana polska ustawa hazardowa?

5. Czy Miasto zamierza podjąć stosowne kroki w celu zablokowania obecności firmy 1xBet na wydarzeniu Intel Extreme Masters w Katowicach?

Pytania do IEM

1. Jak Intel Extreme Masters weryfikuje potencjalnych partnerów przed nawiązaniem współpracy?

2. Czy Intel Extreme Masters ma świadomość, że 1xBet – partner wydarzenia – nie jest licencjonowanym polskim operatorem i nie może legalnie promować swoich usług podczas IEM Katowice 2023?

3. Czy Intel Extreme Masters jest świadomy zarzutów o nieuczciwe praktyki stosowane przez 1xBet?

4. Czy 1xBet jako partner Intel Extreme Masters będzie obecny podczas edycji Intel Extreme Masters w Katowicach?

Ochrona legalnego rynku

Jedną z misji naszego serwisu jest ochrona legalnie działającego rynku hazardowego. Gdy tylko zatem otrzymamy odpowiedzi od IEM oraz Miasta Katowice zamieścimy je na naszej stronie.